13 SENEDİR BERABER İFTAR AÇIYORLAR

İftar çadırı kurulan ilk köy olma özelliğini taşıyan Geydoğan köyümüzde 2007’de başlayan toplu iftar geleneği bu yıl 13. yılına girdi.

Köyün tamamına yakınının katıldığı iftar yemeğine gelemeyenler için yemekler evlerine gönderiliyor ve kalan yemekler sahur yemeği için dul, yaşlı ve ihtiyaç sahiplerine veriliyor.

Öte yandan köy muhtarlığına seçilen İlhami Köybaşı ve ihtiyar heyeti, Muhtarlık odasının modern bir hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Mübarek zatların medfun bulunduğu Geydoğan köyündeki bu güzel geleneğin sürmesini diliyor ve köy halkını tebrik ediyoruz.

Geydoğan Köyü‘ne adına veren Doğan Baba, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında döneminde Seyyid Ramazan isimli arkadaşı ile beraber, Rumlarla savaşarak bölgeyi ele geçirmiştir. Daha sonra Rum çetelerinin bir baskını sonucunda Seyyid Ramazan şehit düşer. Doğan Baba ise öldükten sonra Seyyid Ramazan’ın yanına defnedilir. Her iki şahsiyette Selçuklu devletinin hizmetinde olan komutanlar olarak bilinmektedir.

Bir tepenin üzerinde etrafı çam ağaçları ile çevrili olan türbenin içerisinde bir Seyyid Ramazan’a, diğeri Geydoğan’a ait iki sanduka bulunur.

Yorum Ekle