10 YILDA GELEN MUTLULUK

10  gerçekleşen faravga bozkırının suyla buluşması projesinin ilk etabı gerçekleşti.
İlçeye 2 Km uzaklıkta 100 Yıllık Faravga bozkırında 10 yıllık mücadele sonunda yağmurlama usulu sulama gerçekleşti.2004 yılında bir dilekçe ile başlayan , 2014 yılında başarıya ulaşan Faravga bozkırının sulama hikayesinin ilk etabı 2014 dünya çiftçiler gününde gerçekleştirildi.
63  yaşındaki  engeli Fazlı Kuru   ile 2004 yılında emekli olan Hasan Akgün ve uzun soluklu   mücadelesine destek olan İl Genel Meclisi Üyesi Gönül Hayati Özkan  zoru başarmanın  mutluluğunu Dünya Çiftçiler Günü’nde bir kez daha yaşadılar.100 Yıllık Faravga bozkırını suyla buluşturma mücadeleleri  meyvesini vermeye başladı.

Tekerlekli sandalyeye mahkum olan ,2002 den itibaren 7 yıl Yemişen mahallesi muhtarlığını yapan engelli Fazlı Kuru yaşamamı boyunca toplumsal  faaliyetlerde  engelleri açmasını bildi.

Muhtarlık döneminde  Devlet Su İşleri ile  ( DSİ) yaptığı girişimleri neticesinde ilk sondaj  kuyusundan 34 litre su çıkarıldı.2006 yılında kurulan Sulama Kooperatifi ile  çalışmalara devam edildi.Başkan Yardımcılığını yaptığı Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Akgün ile yapılan çalışmaların takipçisi oldu.

Dünya Çiftçiler gününde bir çiftçinin tarlasına  yaptığı yağmurlama ile sulama  sistemine su verdiler.  Faravga bozkırının vahaya dönüşeceğini ifade eden Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Akgün;” Bu projenin  gerçekleştirilmesinde  her zaman  yanımızda olan ,desteğini esirgemeyen İl Genel  Meclisi Üyemiz Gönül Hayati Özkan’a  teşekkür ediyorum.10  yıllık uzun soluklu bir çalışmanın sonunda 2000 dönümlük araziyi suyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gün Betaş Taş isimli çiftçimizin 13 dönümlük tarlasında hazırladığı yağmurlama sistemi ile sulama projesi için su vereceğiz.Toplam 1800 dönümlük kırsal arazi bu gün sulu arazi oldu .Biz 10 yıldır bu günü heyecanla bekledik.Arazi fiyatları dahi değişti 5 liralık mal oldu 10 bin lira. Oldu”dedi.
Tarla sahibi Bektaş Taş,”Dedelerimizin, atalarımızın yapamadığını biz değerlendirdik Taşova Kooperatifi ile yaptık, Su demek hayat demek,Arazinin verimsizliği susuzluktan olur. Bu gün 10 liralık arazi 100 lira yapıyor. Örnek olarak tarlamda kurduğumuz yağmurlama sistemini çalıştırdık mutluyum”dedi.
Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen,”14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” Bu günü buruk kutluyoruz 29-30 Mart günleri yağan kar ve don olayı çiftçimizi zor durumda bıraktı.Tabi sevindirici olarak bu gün Faravgada yağmurlama sistemi ile arazinin sulandığı haberi bizleri sevindirdi

IMG_0658 IMG_0659 IMG_0660 IMG_0661 IMG_0662 IMG_0663 IMG_0664

Yorum Ekle