Amasya İtimat

Zaman çabuk geçiyor…

Feride Sema Bayram
Bazen sadece kötü anılar değil, güzel anılar da insanın yüreğini acıtıyor. Hele ki bu güzel anılarda yer alan kişilerden bir kısmı hayatta değilse daha da çok canı yanıyor insanın.
Kendisine benzemek istediğim sevgili Fadime halam, (merhum Hüseyin Denizli’nin eşi Fatma Denizli) 8 Mayıs 2023 günü ahirete intikal etmişti. Halamın hayatımdaki eksikliğini her geçen gün daha da hissediyorum çünkü sohbet etmeyi en çok sevdiğim insanlardan biriydi diyebilirim. “Yapamam! ” diye düşündüğüm konularda Fadime halam, “Sen yaparsın!” deyip beni yüreklendirişini ben nasıl unutabilirim ki?
Ayrıca halacığım, çok iyi moral verirdi ve de mükemmel bir dinleyiciydi o.

 

Fadime halamın okuma aşkına da değinmesem olmaz. Hiç unutmuyorum birgün,
“Benim çocukluğumda öyle okunacak çok şey bulamazdık ama yerde bir kâğıt parçasını gördüğümde onu hemen alıp okurdum. Ne bulursam okuyordum Sema.” demişti.
Bana ilginç gelen bir durumu da burada zikretmeden rahat edemeyeceğim.

 

Kitap okurken bazen anlamını bilmediğim kelimeler olurdu. Bunun için sözlüğe bakardım. Bir keresinde de bu yaptığım Fadime halamın gözünden kaçmadı: “Sema! Her seferinde sözlüğe bakmak zor olmuyor mu? Öyle dikkatin dağılır. ” demişti. Sonra ardından, “Anlamını bilmediğin kelimenin yer aldığı cümleyi dikkatlice okuyup manasını tahmin edebilirsin aslında. ” diye ilave etmişti. Ben de tahmin etmekte zorlandığımı söyledim ve merak edip halamı denemek amacıyla anlamını bilmediğim eski kelimelerin yer aldığı cümleleri okudum. Sonuç hem şaşırtıcı hem hayranlık vericiydi. İstisnasız hepsini bilmişti. Halam bir sözlük gibiydi. Şaşkınlıkla, “Hala! Yoksa hepsini biliyor muydun?” diye sormuştum. O da “Hepsini değil, bilmediğim kelimelerin cümle içerisinde nasıl yer aldığına bakıp anlamını tahmin edebiliyorum.” demişti. İşte, halam böyle biriydi! Bilgili ve kültürlüydü. Okumayı ve yeni şeyler öğrenmeyi severdi.

 

Yıllar geçti. Ben kitap okumaya devam ediyordum. Tabii artık ben de kelimenin cümledeki yerine bakıp anlamını tahmin edebiliyorum ama her zaman değil. Tahmin edemediğim durumlarda eskisi gibi sözlüğe değil, elimin altındaki telefondan internete girip kelimenin anlamını öğreniyorum. Anlayacağınız çok uzun bir zaman sonra bile halam gibi olamadım. Onun gibi olabilir miyim, emin değilim.
Allah ona rahmet etsin.  Ruhuna el-Fatiha.

Yorum Ekle