YUP ÇALIŞTAYI ASARCIK’TA YAPILDI

Taşova Yerel Eylem Gurubu Derneğinin 8-9 Kasım 2022 tarihlerinde Karadeniz YEG’leriyle yaptığı Yıllık Uygulama Planı (YUP)’da ortak faaliyet yürütme çalıştayında taslak olarak ortaya çıkan fikirlerin somutlaştırılması çerçevesinde Asarcık YEG Derneği tarafından Asarcık Meydan Kafede YUP Sonuç çalıştayı düzenlendi.

25 Kasım 2022 Cuma günü saat 13.00’de başlayan toplantı beş buçuk saat sürdü. Toplantıya: Samsun Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü  YEG’lerden sorumlu Proje Uzmanı Orhan Kılıç, Taşova, Gümüşhacıköy, Ordu Aybastı, Kastamonu Araç, Samsun: 19 Mayıs, Ayvacık, Salıpazarı YEG derneklerinin başkan ve yöneticileri ile müdür ve uzmanları katıldılar.

Toplantı öncesi bir konuşma yapan ASYEG Asarcık YEG Derneği Başkan Vekili Mustafa Onat katılımcılara hitaben ”Asarcık’a hoş geldiniz sizleri burada ağırlamaktan onur duyarız, toplantımızın hayırlara vesile olmasını dileriz.” dedi. Katılımcılar TKDK Proje Uzmanı Kılıç’a sorular sordular. Birlikte işbirliği içinde neler yapılabilir konuşuldu. Türkiye genelinde tüm YEG’lerin katılacağı bir toplantı ve Ordu’da yöresel ürünler Fuarı, Yöresel ve geleneksel ürünlerin ortak pazarlanması ve dijital dijital pazarlara sürülmesi noktasında ortak faaliyet yapılması, sosyal faaliyetler bağlamında  gençlerin ve engelli bireylerin YEG bölgelerinde öne çıkan turistik mekanlarımıza gezi düzenlenmesi, turizm rotalarının ortak bir rotaya bağlanması, gibi bir çok konular tartışıldı.

Daha sonra Asarcık Meydanında Asarcık Üreten Kadınlar Derneği ASÜDER’in sürekli açık tuttuğu on reyonu bulunan meşhur Asarcık Terayağı, Ata tohumları, Asarcık Kuru fasulyesi,  Pancar ve çeşitli pekmez türleri Kabak, ıhlamur gibi ürünlerin satıldığı yöresel pazar gezildi.

Davetlilere Asarcık’ın meşhur Kaz tiriti ikram edildi. Katılımcılar ASYEG Derneğine konukseverliği dolasıyla teşekkür ettiler.

Yorum Ekle