Amasya İtimat

YILLARDIR VERİLMEYEN HAKKIMIZ: ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

Amasya’nın Orman Bölge Müdürlüğü olmasında en büyük payı olan ilçemizde orman sınırı 1. 020.000 dekar olup, bu alanın % 65’i  ormanlık alana tekabül ediyor. Taşova, Destek, Boraboy ve 2013 yılında açılan Akınoğlu Orman İşletme şefliği sınırları içerisinde 663.000 dekar ormanlık alanımız bulunuyor.

Yıllık odun ham madde üretimi 65.000 M3 olan Taşova’mız yaklaşık olarak yıllık devlete yaklaşık 10 milyon lira gelir sağlamakta. Yine 63 köyümüzün yıllık yakacak odun ihtiyacı karşılanıyor. Onlarca kişinin kesimci olarak çalıştığı işçilere eğitim verilmekte olup, kesimcilere yıllık yaklaşık 3.500.000 TL ödeme yapılıyor.

Bütün bu rakamlar ortada olmasına rağmen ilçemize hala Orman İşletme Müdürlüğünün kurulmaması gerçekten çok düşündürücü. Bir dönem işletme müdürlüğü kurulması için baz alınan üç şeflik sayımız dörde de yükselse de, ilgisizlik ve boş vermişlik nedeni ile bu en tabii hakkımızı alamıyoruz. Okullar caddesinde iki ayrı blokta faaliyet gösteren orman işletme şefliklerimizin Merkez ve Boraboy şeflikleri ön blokta yer alırken, Destek ve Akınoğlu şeflikleri arka blokta hizmet veriyor.

Üst katlarda yer alan 2 lojmanın boşaltılması halinde İşletme müdürlüğümüz anında hizmete geçebilecek durumda. Müdürlük kurulmasının ilçemize en büyük artısı hem personel ile gelecek nüfus ve özellikle ihalelerin ilimizde değil Taşovamızda yapılacak olması ile ülkemizin 81 vilayetinden ihalelere gelecek olanların bırakacağı sıcak para.

Yetkililerden yıllardır verilmeyen bu hakkımızın verilmesi için gayretlerini bekliyoruz.

Yorum Ekle