Amasya İtimat

  YIL BAŞINDA HAVA AÇIK YAĞMUR DA YOK KAR DA YOK…

Haber: Celal Çavdar

2023 yılına veda etmemize ve yeni yıla hoş geldin demeye saatler kala uydu verilerine baktığımızda ülke geneli ve Taşova’da bu gece yağmur ve kar yağışı görülmüyor.
Gece yarısı ve sabah saatlerinde yoğun sis etkili oluyor.
Yeni yılda ilk yağmur Ege ve Akdeniz’de Muğla, Antalya genelinde hafif sağanak geçişleri şeklinde görülecek.
2 Ocak 2024 Salı sabah saatlerinde Trakya, Marmara genelinde yağmur geçişleri etkili oluyor. Taşova’ya uydudan baktığımızda Salı gece saatlerinde ve Çarşamba sabah saatlerinde sis etkili olurken, hafif yağmurun da etkisiyle sis dağılıyor. Yağmur geçişleri ise aralıklarla gün boyu görülebilecek.
Gündüzleri sıcaklık değerleri 11- 14 dereceleri görürken, gece saatlerinde sıcaklıklar 2 – 3 değerlere düşebilecek.
Türkiye genelinde son 6 gün boyunca önemli bir yağmur ve kar yağışı olmadı. Kurak ve yazdan kalma sıcakların etkili olduğu bir haftayı bıraktık.
Yeni yılda yağış var mı, kar yağacak mı merak edenlere. 9 günlük takipte olduğum Sibirya soğukları ve kar sinyali veren bulutlar Ukrayna, Moskova semalarında eksi 18-24 değerlerde seyrediyor. Eli kulağında tahmin olarak net ve kesin bir şey söylemek çok zor. Rüzgarın seyri, yönü kuvvetli esmesine bağlı olarak 2024^ün 8-9 Ocak, olmadı 12-14 Ocak tarihlerinde tüm ülkeyi etkisi altına alacağını düşündüğüm Zemheri soğukları ve kar yağışlarını bekliyorum.
2023 yılına veda ederken,
2024 yılının sağlık, sıhhat, hoş görü ve huzur getirmesini diliyorum.
Mutlu seneler.

Yorum Ekle