Amasya İtimat

VEKİL SÖZ VERMİŞTİ AMA TAPU KADASTRO KURTARILAMADI!..

7 Aralık 2019 günü yazmışız:

İlin En büyük ilçesi biziz, ama TAPU KADASTRO kapatılmak isteniyor!…

”Eski Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü binalarının resmi kurumlara ait kampüs haline dönüşmesi üzerine 2014 yılında yeni hizmet binasına taşınan Tapu Kadastro şefliğinin kapatılma durumu belirsizliğini koruyor.

İlimiz ve ilçelerimizin yüzölçümüne bakarsak;

AMASYA Genel toplam: 5628 km2
AMASYA_MERKEZ 1889 km2
GÖYNÜCEK 591 km2
GÜMÜŞHACIKÖY 629 km2
HAMAMÖZÜ 204 km2
MERZİFON 888 km2
SULUOVA 456 km2
TAŞOVA 971 km2 (Sofualanın ilçemize bağlanması ile 1025 km2 olduk.)

Oysa ki; yaklaşık 5800 kilometre kare yüzölçümü ile ülkemizin 60. büyük vilayeti olan Amasyamızın neredeyse beşte birini teşkil ederken, kapatılma  kararının mantıklı bir açıklamasını bekliyoruz.

Gazetemizin 26 Kasım 2019 tarih ve 261 sayılı nüshasında konu ile ilgili haberimizi iktidarın 2 milletvekiline  göndermemize rağmen  ne vekillerden ne de yerel siyasetçilerde bir kıpırdanma yok. Son derece modern bir şekilde dizayn edilen ilçemizdeki Tapu Kadastronun masraf oluyor gerekçesi ile kapatılmak istenmesi vatandaşı derinden yaraladı.

Bu karar; Alçakbel’in ilçemize 60 kilometre uzaklıktaki mezrası veya uzak köylerimizdeki vatandaşlarımızı ilçemizden uzaklaştırmaktan başka ne işe yarayacak? Amasya tarafındaki köylerimiz ilçeye gelmesin mi?”

Bu yazımız sonrası Amasya milletvekili M. Levent Karahocagil şu açıklamayı yapmıştı:

”Eski Tekel Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü binalarının resmi kurumlara ait kampüs haline dönüşmesi üzerine 2014 yılından bu yana yeni hizmet binasında faaliyet gösteren Tapu Kadastro Şefliği kapatılmayacak.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Amasya milletvekili Mustafa Levent Karahocagil Taşova Tapu Kadastro Şefliği hizmetlerine devam edeceğini söyledi.”

Pazartesi ve Perşembe günleri hizmet veren Tapu Kadastro Şefliği, 24 Mart 2020 Salı günü bir kamyonla apar topar Amasya’ya taşındı.

Milletvekili Karahocagill’in sözüne rağmen Korana virüs salgınının olduğu bu günlerde Tapu Kadastronun taşınması manidar bulundu.

 

Yorum Ekle