Vali Masatlı: “Amasya’da İstihdamı artırmak için çalışmalara devam”

Kaynak: Amasya Valiliği

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurul Toplantısı Valimiz Mustafa MASATLI’nın başkanlığında yapıldı. Toplantıda Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, OKA, KOSGEB, TKDK ve ilimizde faaliyet gösteren organize sanayi bölgelerinin yöneticileri yer aldı.

Toplantıda konuşan Valimiz Mustafa Masatlı organize sanayi bölgelerinin ilimiz ve ülkemiz için taşıdığı öneme vurgu yaparak şunları söyledi: “İlimizdeki OSB’lerin verimli bir şekilde çalışması Amasya ekonomisi ve istihdamına önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda OSB’lerimizin faaliyetlerini gözden geçirerek, ihtiyaç ve sorunlarını tespit etmemiz önem arz etmektedir.

Bu noktada son süreçte OSB’lerimizde yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum. Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde, doluluk oranı % 98’e ulaştığından, 144 Hektarlık 2 nolu ilave alan için başlatılan genişleme çalışmaları Bakanlığımızın da sonuçlanmış ve Cumhurbaşkanlığımızın onayıyla 2022 Yılı Yatırım Programına dahil edilmiştir. Söz konusu genişleme alanının kamulaştırma ve altyapı çalışmaları ile parselasyon ve imar projeleri ihale çalışmalarına başlanmıştır.

Taşova Organize Sanayi Bölgemizde kamulaştırma, imar planı ve altyapı proje çalışmaları devam etmektedir. Bunun dışında Amasya Karma OSB’de 49,2 hektarlık, Suluova Karma OSB’de ise 94 hektarlık genişleme alanları için Bakanlığımızın oluru ile yer seçimleri tamamlanmıştır.

Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgemizin kurumsal kimliği ve teknik altyapısı güçlendirilmiş, OSB’mizin 62,5 hektarlık bir alanda genişlemesi yapılmıştır. Genişleme alanının altyapı yapım işi Cumhurbaşkanlığımızın onayıyla, 40 milyon TL bütçeyle 2022 Yılı Yatırım Programına dahil edilmiştir. Tarıma Dayalı İhtisas Besi OSB’miz şu anda kendi alanında Türkiye’nin en büyüğüdür. Genişleme alanının da faaliyete geçmesiyle OSB’miz Avrupa’nın en büyüklerinden biri olacaktır.

Yine Merzifon OSB’mize 31 milyon TL bütçe ile 2000+2000 m3 kimyasal ve biyolojik atıksu arıtma tesisinin yapımı da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2021-2022 yatırım programına alınmıştır. Bunların dışında gerek merkezi bütçe, gerek Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, gerekse diğer kaynaklardan finanse edilen projelerle fiber optik alt yapı ve güvenlik kamera sistemleri, enerji nakil hatlarının yer altına alınması ve SCADA sistemi ile yeni trafo merkezi de OSB’mize değer katacak çalışmalardır. Ayrıca OSB’mizde meydana gelebilecek iş kazaları ve diğer olumsuzluklara kısa süre içerisinde müdahale edebilmek amacıyla 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu yapım çalışması devam etmektedir.

Yeni kurulan Taşova OSB ile mevcut 4 OSB’mizdeki genişleme alanlarının faaliyete geçmesiyle, büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki, Amasya’mızın sanayi kapasitesi %103 oranında büyüyecek, yatırımcılarımıza yeni yatırım ortamı oluşturulacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızca Ülkemize çizilen vizyon doğrultusunda çalışmalarımıza, bundan sonraki süreçte de aynı özveriyle devam edeceğiz.” Valimiz Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından toplantıda İlimizdeki OSB’lerin öncelikli çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Yorum Ekle