TMYO, Ulaşım Biliminin Kilometre Taşı olacak

2014-2015 Akademik yılı döneminde 2 bölümle açılan Amasya Üniversitesi Yüksel Akın Taşova Meslek Yüksek okulunda Raylı Sistemler İşletmeciliği Programı açılmasına yönelik Yüksek öğretim Kurulu (YÖK)  tarafından onay verildiği açıklandı. Böylece yüksek okulumuz  üç ulaşım bölümü ile  ülke çapında lojistik biliminde öncü okul haline gelecek.

“Otobüs Kaptanlığı” ve “Posta Hizmetleri” bölümleri ile 2014-2015 akademik yılında açılan okulda “Ulaştırma Hizmetleri Bölümü” altında “Raylı Sistemler İşletmeciliği” isimli yeni bir program açma önerisinin üniversite tarafından YÖK’e sunulduğunu ve programın açılması kabul edildiğini belirten Taşova MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Burak Bilgin; “Yeni programımızın ülkemizde gittikçe artmaya başlayan hızlı tren hatlarına ve ulaşım ağlarına yönelik ara eleman ihtiyacını karşılayacağı değerlendirilmektedir. Mevcut olan programlarımızda hali hazırda 160 öğrencisi olan yüksekokulumuzun önümüzde yıl kontenjan artırımlarının da hesaba katılmasıyla 380 öğrenci sayısına ulaşacağı, bir sonraki yıl için ise 600 öğrencilik bir kapasiteye kadar ulaşılabileceği öngörülmektedir” dedi.

Öğrencilerin yurt sıkıntısını çözmek amacıyla Kredi Yurtlar Kurumu ile görüşmeler yapıldığını söyleyen Bilgin, “Kurum planına alınmış olmakla birlikte bu ihtiyacı karşılamak amacıyla özel teşebbüs girişimi teşvik edilmek suretiyle kız öğrencilerimiz için 30 kişilik, erkek öğrencilerimiz için ise 200 kişilik özel yurt binaları tamamlanarak ilçe merkezinde hizmete sunulmuştur. Taşova ilçemizde yüksek okulumuzun açılması için büyük gayret sarf eden kaymakam, belediye başkanı ile gönüllü platform üyeleri başta olmak üzere öğrencilerimizi ilçeye geldikleri günden itibaren bağrına basan saygıdeğer Taşova halkına şükranlarımı ifade ederken hep birlikte daha ileriye ulaşmayı diliyorum” dedi.

Yorum Ekle