Tetanoz Aşısı Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Kazıklı Humma yani bilinen adı ile tetanoz, kaslarda sertleşme ve kasılmaya neden olan Clostridium tetani isimli bakteriden bulaşır. Tetanoz hastalığının ortaya çıkması çok eski çağlara dayanır. M.Ö. Mısır’da tetanozun varlığına dair bulgulara rastlanmıştır.

Sinir sistemi hastalığı olan tetanoz, 4 şekilde kendini gösterir. Birinci oluş biçimi, yaygınlaşmış tetanozdur; yüksek tansiyon çene kilitlenmesi,terleme, çarpıntı ile kendini gösterir. İkincisi, sefalik tetanozdur; kafa travmalarından sonra oluşabilir. Üçüncüsü, neonatal tetanoz; yeni doğan bebeklerde göbek bağının steril olmaması durumlarında ortaya çıkabilir. Dördüncüsü ise lokal tetanozdur; Tek bölgede, tek kas grubunda gözlenir.

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz bakterisi toprakta bulunur. Herhangi bir kesilme, derideki yaralar vasıtası ile vücuda girebilir. Bakteri vücuda girdikten sonra 2-12 gün kuluçka döneminde kalır. Hastalığın başlamasından sonra semptomlar kendini göstermeye başlar ve tedavi edilmezse, hastalık ölümcül olur.

Tetanozun başlıca belirtileri şunlardır; Ateş, terleme, yutkunma zorluğu, hipertansiyon, karın kaslarında sertliktir. Hastalık sürecinde, çok ağrılı kasılma nöbetlerine neden olan bakteriden korumak için en etkili yol Tetanoz Aşısı yapılmasıdır.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz Aşısı her sağlıklı insanın bu ölümcül sonuçları olan hastalıktan korunmak için, her 10 senede bir mutlaka olması gereken aşıdır. Herhangi bir nedenle vücutta kesik oluşması durumlarında, özellikle topraklı, paslı, ortamlarda oluşan kesik ya da yaralar sonrasında, hayvan ısırmalarında, enfekte olmuş yaralar varsa, önlem için mutlaka en yakın sağlık ocağına veya hastaneye gidip aşıyı yaptırmak kesinlikle gerekmektedir. Eskiden karın bölgesine enjekte edilen aşı artık koldan uygulanmaktadır.

Bunların dışında, yeni doğan bebeklere tetanoz aşısı, doğumundan sonra 2, 4, 6. aylarda beşli diğer karma aşıların yanı sıra uygulanır. Tetanoz aşı vücuda uygulandıktan sonra, hafif ateş, enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik, bulantı, eklem ve kas ağrıları, vücutta halsizlik hali, alerjik reaksiyonlar  gibi geçici yan etkiler gösterebilir. Tetanozdan korunmak için en etkili yöntem Tetanoz Aşı zamanlarını ihmal etmemektir.

Tetanoz Aşısının Fiyatı Ne Kadar?

Tetanoza neden olan bakterilerin, vücutta kuluçka döneminde iken yok edilmesiniza sağlayan tetanoz aşısı, eczanelerden alınabilmektedir. Eczaneler aracığı ile satılan iki tane tetanoz aşısı bulunmaktadır. Bu iki aşının isimleri ve güncel tetanoz aşısı fiyatı şöyledir;

1 – Tetraxim Tetanoz Aşısı: 156,34 YTL

2 – Tetavax Tetanoz Aşısı: 30,70 YTL

Tetavax ve Tetraxim tetanoz aşıları, Türkiye’nin her yerindeki eczanelerden temin edilebilmektedir. İki aşıda tetanoza karşı korumada aynı etkilere sahip olmasına rağmen, Tetraxim tetanoz aşısı, tetanoza karşı etkili olmasının yanı sıra boğmaca ve difteri gibi hastalıklara karşıda koruma sağlamaktadır. Tetraxim’in diğer aşıya göre daha pahalı olmasının nedeni de budur. Bu tetanoz aşıları eczanelerden temin edilebildiği gibi, Devlet Hastanelerinde ve Sağlık Ocaklarında acil durumlar ve hamileler için aşı ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken noktalardan bir diğeri ise tetanoz aşısı kaç saat içinde yapılmalı olduğudur. Çünkü her acil durumda olduğu gibi tetanoz aşısını yaptırmakta da zaman çok önemli bir kavramdır.

Yorum Ekle