Amasya İtimat

TATLIPINAR BARAJI’NIN SON DURUMU İLE İLGİLİ TOPLANTI YAPILDI

Tatlıpınar Barajı için 21.05.2013 tarihinde DSİ 7. Bölge Müdürlüğü tarafından; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince Halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılmıştı.

11 yıldır başlayamayan Tatlıpınar Barajı ile ilgili güzel bir gelişme yaşandı. 16 Ocak 2024 Salı günü yapılan ihalenin sözleşmesi DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ile Yüklenici firma arasında yapıldı.

Amasya-Taşova Tatlıpınar Barajı ve Sulaması ile Samsun Salıpazarı Barajı İçme-Kullanma ve Sulaması Teknik Raporları Hazırlanması Planlama Mühendislik Hizmetleri” işiyle ilgili Sözleşme, Bölge Müdürü Köksal Buğra Çelik ve yüklenici firma arasında imzalanmıştı.

Konuyla ilgili yeni gelişmeyi ise Tatlıpınar (Darmaderesi) Muhtarı Cemal Onat paylaştı:

”Ankara Devlet Su İşleri tarafından KASIM ARLAN şef köyümüzdeki sulama barajımızla planlama çalışmasıyla ilgili komşu köylerin muhtarları ile birlikte Belevi köyü muhtarlık odasında bir araya gelerek köylerimizde ne ekip biçildiğini, barajın ne kadar sulayacağı alanın bilgileri liste olarak tutanak haline getirildi. Planlama çalışmasından sonra uygulama projesi işleme girecektir. Aynı zamanda sulama barajınında sulama alanı genişletilmektedir.”

Yorum Ekle