TAŞOVA’NIN HABER SİTELERİNİN TARİHÇESİ

Ahmet Günaydın

Her konuda yeniliğe açık ilçemiz,  bilgisayarın hayatımızı kuşattığı yıllarda kendi ölçeğindeki ve kendisinden büyük ilçelerinin bir çoğundan önce haber sitesine kavuştu.

Milenyumun hemen başında 2000 yılı Eylül ayında Gültekin Erdal tarafından Taşovamızın ilk haber sitesi Taşova com. yayın hayatına başlamış. Taşova com. 20  Şubat 2002 tarihinde el değiştirmiş, Kadir Bağcı 2009 yılında siteyi Buğra Buğalı’ya devretmiştir. Taşova com. 2010 yılında yayın hayatını sona erdirmiştir.

2002 yılı 26 Şubat’ında Özgür mobilya tarafından kurulan Taşova net  halen günümüze kadar yayın hayatını sürdürmektedir.

2006 yılında kurulan Sami Bol tarafından kurulan  Taşovam com haber sitesi bir sure yayınını devam ettirmişse de halen “Şehrin Sitesi” adı altında face booktan yayınını sürdürmektedir. Aynı yıllarda kurulan bir diğer haber sitesi Taşovalıyız biz ve Taşovalılar com.isimli haber siteleri de yayınını durdurmuştur. 2009 yılında Cesarettin Tuzla tarafından kurulan Taşova Haber net günümüze kadar yayınını devam ettiren haber sitelerimizden biridir. Yine Ferdi Aykan’ın Face bookta  kurduğu Taşova Gündem ilçemizin önemli bir sosyal madya aktörü olarak yayınını sürdürmektedir.

31 Ocak 2008’de kurulan gazetemizin resmi haber sitesi Taşova gen,  yayınını istikrarlı bir şekilde sürdürmekte olup, Googlede her daim birinci sayfa birinci sırada yer almaktadır.

İlk belde sitesi olan ve 2002’de Sezgin Ünsal tarafından kurulan haber sitesi Desteklilerin sesi uzun yıllar sürdürdüğü yaıyınını 2012’de sonlandırmıştır. Diğer belde ve köylerimizin bir çoğu kendi haber sitelerini kurdularsa da bir kısmı kapanmış bir kısmı ise face book üzerinden yayınını devam ettirmekteler. Günümüzde yayınını sürdüren köylerimiz ise Uluköy, Esençay, Gürsu, Mercimek, Arpaderesi, Şeyhli (aktif değil), Devre, Alpaslan (aktif değil), Ballıdere (aktif değil), Geydoğan, Dereli, Sofualan, Kumluca köyü (blog sitesi).

Yorum Ekle