Amasya İtimat

Taşovamızın Saklı güzelliği: KARAMUK

Umut Pelitli
1971 yılında Destek kasabasına bağlı mahalle iken 2015 yılı Mart ayında müstakil köy muhtarlığına dönüşen Karamuk köyü, güzelliği ile Avrupa köylerini andırıyor. İlçemize 35 kilometre uzaklıktaki bu güzel köyümüzde yaklaşık 200 insanımız yaşıyor. Aynı ismi taşıyan (İdris Bolat) isimli iki şehidimizin bulunduğu bu köyümüz bir çok ayrı  özelliği bünyesinde barındırıyor.
Köyün merkezinin bulunduğu mahal doğal bir mesire yeri olduğu gibi köy tüm çevresiyle tabiat harikası bir yöremiz. Köyde Sülüklü göl gibi bir çok gölümüz olduğu gibi, kilise, mağara gibi görmeye değer  bir çok yerlerimiz var.
Köyün okulu 1968 yılında 1959 yılında kurulan Türkiye Gönüllü Çalışma Kamplarını Teşvik Derneği üyeleri olan üniversite öğrencileri tarafından yapımı gerçekleştirmiş. Bu kamplarda genellikle teknik uzmanlık gerektirmeyen fakat gençlerin işgücüyle katılmasının sağlandığı işler ele alınmıştır.Okul,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Robert Koleji ve Avrupa ülkelerinden üniversite öğrencilerinin çalışmaları ile bir ay gibi sürede bitirilmiş.  Okul, yol, su kanalı yapımı ve onarımı ve ağaç dikimi gibi işler yürütülmüştür. Dernek üyeleri sadece okul değil, 1959-1968 yılları arası  Erzurum ili Hınıs ilçesine yaşlılar için bakımevi gibi 48 adet sosyal sorumluluk   projesini hayata geçirmişlerdir.
LEADER Yaklaşımı projesi çerçevesinde en az 3 projenin yapılabileceği tabiat harikası bu köyümüz yetkililerden ilgi bekliyor.
Bunca güzelliği sınırları içerisinde barındıran Karamuk köyümüz,  Boraboy gölü gibi cazibe merkezi olmasın?

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.