Taşova’da Domates Üretimi

0

Taşova’da Domates Üretimi

İlçemizde domates üreticileri verimden memnun olduklarını ancak fiyatından memnun olmadıklarını belirttiler.

Andıran köyünde domates üretimi yapmakta olan Mehmet Nazlı muhabirimize yaptığı açıklamada, domatesin ilk hasat döneminde 1.50 kuruştan şimdi ise 0.75 kuruştan satıldığını söyledi.

Domates üretimini bir dönümü sera olmak üzere altı dönümlük alanda domates üretimi yaptığını belirten Nazlı,

“Şubat ayının sonlarına doğru hem serada hem de açık alanda domates üretimi yapacağımız alanlarda hayvan gübresi ve sanayi gübresi kullanarak hazır hale getirip fidelerimizi dikiyoruz. Hasada ise 120 gün sonra başlıyoruz. Kendi alanımda yaklaşık 35-40 ton domates üretiyorum. Köyümüzde ise yaklaşık 500 dönümlük alanda 2 bin 500 ton domates üretimi yapılmaktadır.

İlk hasadına başladığımızda domatesi 1.5 liradan satıyorduk ancak şu an yarı fiyatına 75 kuruşa indi. Şu an fiyatlar ilk baştaki gibi devam etse idi sıkıntılarımızı gidermiş olacaktık, şu an bu fiyattan memnun değiliz.

Bir domates fidesi aşılı olmamasına rağmen 85 kuruştan alıyoruz, ayrıca gübresi, mazotu ve ilacı var. Tohum ve ilaç masrafı çok ağır bir şekilde sırtımızda. Devletimizden bu konularda bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz. Cefasını biz çekiyoruz sefasını aracı esnaf sürüyor” dedi.
Videosu:

Fotoğraflar:

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberDURMUŞ GÜDER VEFAT ETTİ
Sonraki haberOSMAN BOLULU’DAN SEVGİLERLE
Haber Foto Video arşivi: https://archive.org/details/@tasovapdfhaber05?sort=-date .... Not: Okul yöneticilerimizden veya öğretmenlerimizden eğitimle ilgili haberlerini ve öğrencilerimizin gurur verici çalışmalarını onların başarılarını paylaşmak ve onları onurlandırmak için bizimle paylaşmalarını istirham ederim. Haber metni ve fotolar için: E-Posta: ahmetozkan05@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/ahmet.ozkan.581