Taşova Köylü Pazarında Aracısız Üreticiden Satış

 Haber: Tevfik Öztürk-Taşova Haber net

Taşova ilçesinde Perşembe günleri kurulan halk pazarında köylü üreticiler ürettiği ürünleri aracısız kendileri satıyor.

Taşova’nın çok çeşitli ürün potansiyeli olduğunu belirten Belediye Başkanı Bayram Öztürk

“Taşova coğrafi yapısı ve rakım özellikleri itibari ile ürün çeşitliliğinin  çok olduğu nadir ilçelerimizden bir tanesidir. Tarım ve ürün girdileri fazla olan ve aynı zamanda vatandaşımızın kendi bahçesinde doğal olarak yetiştirdiği ürünleri sattığı bir ticari döngüde çok iyidir ilçemizde.

Perşembe günleri ilçemizin halk pazarı, halk pazarımızda Ağustos ayında başlayıp Kasım ayına kadar  köylü üreticilerimiz ürettiği ürünleri çok rahatlıkla satabilmekte. Pazarımızın doğal ve organik bir Pazar olması ve ayrıca tatil dönemi olması dolayısı çok sayıda dışarıdan vatandaşlarımızda ilçede olması bir ekonomik karşılığı da oluşmakta. Türkiye’de de çokça tartışılan üreticin sattığı fiyat ile vatandaşın manavdan aldığı fiyat arasında ciddi bir ekonomik farklılık var, yani dört  beş katı farklılık var. Asıl kazanması gereken tarlada emeği olan alın teri akıtıp aylarca uğraşan köylü vatandaşımız, bizler köylü vatandaşımızın kazanmasını arzuluyoruz.

Belediye olarak yaptığımız Pazar düzenlemesi ile vatandaşımız ürettiği ürünü rahatlıkla satabilmekte. Kapalı Pazar yeri inşaatımız devam ediyor, 3 bin 500 metre kare olan Pazar yerimizin bitmesi ile beraber köylü üreticilerimiz daha rahat ve satış potansiyeli çok daha fazla olacaktır. Bizim pazarımızın en önemli özelliği ve güzelliği herkes rahatlıkla  gelip vatandaşın kendi ürettiği ürünü direk olarak uygun fiyatlarla alabildiği ,alanında satanında memnun olduğu bir Pazar yeridir” dedi.

Kendi  ürettiği ürünleri aracısız olarak sattıklarını belirten 65 yaşındaki Recep Cesur

“Ürünlerimizi kendimiz üretip pazarda kendimiz satıyoruz. Ürünlerimizi aracısız bir şekilde tüketiciye ulaştırıyoruz, ürettiklerimizi aracılara komisyonculara versek  belki domatesi 5 liraya yiyecek şu an biz 2 lira 50 kuruşa satıyoruz. Bütün ürünlerimizi kendimiz yetiştirip kendimiz halka ucuz şekilde satıyoruz. Gördüğünüz gibi bu pazarda bulunan bütün ürünleri vatandaş kendi üretip kendi satıyor ve halkımızın ucuz ürün yemesinin nedeni budur. Üretici kendi ürettiğini sattığı zaman daha taze ve daha ucuz oluyor” dedi.

Yorum Ekle