Taşova İmam Hatip Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri Belli Oldu

Taşova İmam Hatip Mesleki Açık Öğretim Lisesi Kayıt Tarihleri Belli Oldu

İlçemiz Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Mesleki Açık Öğretim Yüzyüze Eğitim Bölümü için yeni kayıt olma ve kayıt yenileme tarihleri 20 Ağustos – 5 Ekim 2018 olarak belirlendi.

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüzyüze Eğitim’den sorumlu Müdür Yardımcısı Ahmet Çoban, bölümün açılma misyon/vizyonu hakkında kısaca bilgi vererek:

“Örgün eğitim imkanı olmayan, hafızlık eğitimi almayı düşünen ya da devam eden veya zamanında örgün eğitimi tamamlayamayan Taşova ve köylerinde ikamet eden vatandaşlarımıza lise mezunu olma imkanı tanımaktadır.

İlçemizde bu imkandan faydalanmak isteyip te Erbaa veya Amasya’ya gitmek zorunda kalan;

İlçemiz Kur’an Kursu’nda okuyan veya okumak isteyen öğrencilerimizin sıkıntılarını çözmek için büyük gayretlerimizle okulumuz Taşova Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde Açık Öğretim Lisesi açılmıştır.

Lisemize kaydolan öğrencilerimiz Yüzyüze Eğitim kapsamında; Kur’an-ı Kerim, Arapça, Hitabet ve Meslek Uygulama, Tefsir ve Hadis derslerini haftada 1 gün, onların işini aksatmayacak bir zaman diliminde okula gelmek suretiyle almaktadırlar. Diğer derslerini ise Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ilçemizde yerini ve zamanını belirlediği Açık Öğretim Liseleri ortak sınavlarına diğer açık lise öğrencileri ile birlikte gireceklerdir.” Dedi.

Biz de konuyla ilgili müdür yardımcısı Ahmet Çoban ile kısa bir röportaj yaptık:

Röportör: Hocam, Taşova’mıza Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi bölümü açmakla güzel bir hizmette bulunmuşsunuz, sizlere teşekkür ederiz. Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi bölümüne kimler kayıt yaptırabilir?

Ahmet Çoban: Ortaokul veya ilköğretimi bitirmiş tüm vatandaşlarımız yaş sınırı olmaksızın kayıt yaptırabilir. Ayrıca herhangi bir sebepten ötürü örgün öğretim dışına çıkarılmış öğrenciler ile örgün eğitim kurumlarına yerleşemeyenler kayıt yaptırabilir.

Röportör: İmam Hatip Lisenizin örgün öğretim yapan bölümünden alınan diplomalarla mesleki açık öğretim yapan lisenizden alınan diploma arasında bir fark var mı?

Ahmet Çoban: İki okulun diplomasının sunduğu haklar aynıdır. Hiçbir fark yoktur. Örneğin; herhangi bir kurum veya işletmeden lise diploması istendiğinde açık lise diploması da aynen kabul edilmektedir. Üniversite sınavlarına girmesi ve üniversiteyi okuması konusunda da aynı hakları yerine getirmektedir. Hiçbir sorun yoktur.

Röportör: Normal şartlarda bir öğrenci Açık Liseyi kaç yılda bitirir? Örgün öğretimden farklı olan şeyler nelerdir?

Ahmet Çoban: Açık öğretim liselerinde her yıl Güz ve Bahar Dönemi olmak üzere iki dönemdir. Bakanlık bazen üç dönem okuma hakkı da vermektedir. Sekiz dönemin sonunda öğrenci alabileceği bütün dersleri vererek başarılı olursa öğrencimiz diplomayı almaya hak kazanabilir. Yani öğrenci vakit bulur, çok çalışırsa tüm dersleri iki buçuk senede verip okulunu bitirme imkanına sahip olur.

Röportör: Sayın Hocam, örgün öğretimde okuyamayan vatandaşlarımızın bir çoğu iş-güç sahibi. Haftaiçi mesai saatleri içinde yüzyüze eğitiminize katılamayabilir. Mesai saatleri dışında ders programı yaparak kolaylık sağlama imkanınız var mı?

Ahmet Çoban: Teşekkür ederim, güzel bir soru… Ders programımız, haftasonu (Cumartesi-Pazar), haftaiçi saat 17:00’den sonra olarak planlanmaktadır. Öğrencilerimize uygun olan programa göre yüzyüze dersleri okutulmaktadır.

Röportör: Yüzyüze eğitiminizde devam mecburiyeti var mıdır?

Ahmet Çoban: Aldığı dersin dönem içindeki ders saatinin dörtte biri kadar devamsızlık hakları vardır.

Röportör: Şu an açık lisenizde kaç öğrenciniz var?

Ahmet Çoban: Şu an 22 (yirmi iki) öğrenci ile her sınıf düzeyinde eğitim öğretime devam etmekteyiz. Zaman zaman nakil isteyen öğrencilerimiz de bulunmaktadır, dolayısıyla sayımız artacaktır.

Röportör: Nakil, demişken; açık lisenize başka okuldan gelmek isteyen öğrencilerimiz ne yapmalıdır?

Ahmet Çoban: Halihazırda kayıtlı oldukları okula gidip, Taşova Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne nakil için dilekçe vermeleri yeterlidir.

Röportör: Hocam, başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Ahmet Çoban: Okulumuzu, Açık Öğretim Lisemizi tanıtma imkanı sunduğunuz için basınımızın siz değerli mensuplarına teşekkür ederiz. Örgün öğretimde okumaya imkanı olmayan öğrencilerimizi de belirtilen zamanlarda okulumuza kaydolmaları için bekleriz.

http://tasovaimamhatip.meb.k12.tr

Taşova Şehit Bekir Özdemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden kareler:

Yorum Ekle

PAYLAŞ
Önceki haberMUHTAR ÖZDEMİR’in ACI GÜNÜ
Sonraki haberTaşova’da Kan Bağışı Kampanyası
Haber Foto Video arşivi: https://archive.org/details/@tasovapdfhaber05?sort=-date .... Not: Okul yöneticilerimizden veya öğretmenlerimizden eğitimle ilgili haberlerini ve öğrencilerimizin gurur verici çalışmalarını onların başarılarını paylaşmak ve onları onurlandırmak için bizimle paylaşmalarını istirham ederim. Haber metni ve fotolar için: E-Posta: ahmetozkan05@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/ahmet.ozkan.581