Taşova Gazetesi Tarih: 04 Kasım 1971 Perşembe Sayı:33

Taşova Gazetesi başlığı

Lisenin Durumu
Ali Rıza Günaydın

Bütün bir ilçenin gayret, yoğun bir çalışma ve desteklemesiyle kentimiz 1970 yılında bir Liseye kavuştu. Bu okulun Lise veya Sanat okulu olup olmamasındaki isabetsizlik tartışılabilir ama biz buna değinmeden geçeceğiz ve Lisemizin verimli olabilmesi için yapılması gerekenlere temas edeceğiz.

Eğitimin başarılı olabilmesi her şeyden önce iyi bir disipline bağlıdır. Görevler hakkıyla yapılmalı, lüzumundan fazla taviz verilmemelidir. Ortaokul ve Lise çağındaki, delikanlı ve genç kızlarımızın içinde bulundukları yaş dönemleri ve bu dönemin vereceği psikolojik eğilimler bilinmeli ve bu noktadan hareket edilmelidir. Eğer bugün talebe hocasına karşı geliyorsa ve hoca talebesini sevmiyorsa bunun gerçek sebepleri araştırılmalı veya şimdiye dek yapılan araştırmaların ortaya koyduğu tecrübelerden istifade edilmelidir.

Bugün Lise talebelerinin ilçemizde, gözler önünde cereyan eden 24 saatlik yaşantıları bizi derin derin düşündürmüyorsa çok yazık!

Sinemanın talebeye her gece serbest olması ne dereceye kadar gereklidir bilemem ama, kahvehanelerin, hem de sahur vaktine kadar talabelerle tıklım tıklım dolu olmasının gereği her halde izah edilemez sanırım.

(Devamı S. 4. de)

(Bşt. S. 1. de)

Okul Aile Birliği veya Lise Yaşatma ve Koruma Derneğinin en kesin tedbirleri almak İçin harekete geçmesini, Lisenin, yeni binasına yepyeni bir disiplin ve ruhla nakletmesini Sayın Öğretmen, vali ve halkımızın da, bu hususta çok titiz davranmalarını ümitle beklerim.

Önümüzdeki sene meyvelerini verecek olan Lisemizin bu meyvelerini yüksek okullara ihraç etmek, yurt kalkınmasında şerefli vazifeler yüklenecek birer eleman olarak yetiştirmek istiyorsak geç kalınmadan harekete geçelim.

Bu bir Millî vazifedir.

Spor ve Kavga

(Zor okunduğu için metni ileriki zamana bıraktık)

Taşova Gençlik 1 – Merzifon Gençlik 6

Amasya Mahallî ligi ilk devresinin son maçında, geçen senenin şampiyonu ve bu yılın rakipsiz şampiyon adayı Merzifon Gençlik rakibi Taşova Gençlik’i 6-1 gibi açık bir farkla yendi.

Maçı dakikalarıyla anlatmak lüzumunu hissetmeyerek şunu söyleyebilirim. Merzifon Gençlik güzel oynadı. Taktik ve teknik yönlerinin üstünlüğü, genç ve enerjik Taşova’ya 6 gol atılmasını sağladı.

İlk bakışta bu açık fark Taşova’nın ezildiği intibasını veriyorsa da öyle değil. Güçlü rakibiyle başa baş bir mücadele yapan Taşova Gençleri zaman zaman daha da etkili oldular. Kalede Şükrü ilerde Adnan gibi bir golcünün olmayışı, bu neticeyi hazırladı. Kaçan en az 4 muhakkak gol ve penaltı da cabası.

Taşova maça şu kadro ile başladı :

İsmet— Uğur, B. Ah-met— İmdat, Şeref, Bayar — Muzaffer, K. Ahmet, Emin — Yüksel (K), Necmi.

..

Tüm PDF’leri İçin Tıklayınız

..

Yorum Ekle