Amasya İtimat

TAŞOVA BUNA LAYIK MI?

 


 


 


 


 


 


 


10/12/2010 tarihinde yapılan Taşova Anadolu Lisesi veli toplantısına katılamamak, orada bulunamamak gerek veli, gerekse Taşova bürokrasisi adına ciddi bir kayıptır. Okulun her türlü problemlerinin masaya yatırıldığı, irdelendiği, çözüm arandığı öğretmenlerin veliler tarafından acımasızca sorgulandığı ender toplantılardan biri olmuştur.


 


Anadolu liseleri ülke geleceğinde söz sahibi olabilecek, genç beyinlerin bürokrat, siyasetçi, doktor, avukat mühendis v.s olmak için okuduğu okulların ilk adımlarından olan güzide okullarımızdan biridir. Buna rağmen, Türkiye’de belki de her türlü yönleri ile ihmal edilen Anadolu liseleri içerisindeki tek okul Taşova Anadolu Lisesi’dir. Hasbelkader açılmış olmak için Taşova’ya açılmış, sonra kaderine terk edilmiş, gelen idareci ne hali varsa görsün diye yakası salınmış, üvey evlat misali bir kenara bırakılmış. Açıldığı yıldan beri etüt ne bilmeyen bir okul haline getirilmiştir. Bunca velide beyhude yere bekleyedurmuş benim oğlum kızım başarılı olacak diye…


 


Her platformda yurt sözü verilmiş bugün yapılacak. Şu gün yapılacak diye geçiştirilmiş. Bir nevi kandırma ve oyalama metodu tercih edilmiştir. Küçük ayrıntılar aşılmaz gösterilmiş, iş devamlı yokuşa sürülmüş.


 


Yurt gerekli mi?..Diye sorulacaksa, evet hem de elzem olarak acilen gerekli. Niye mi?.. düşünün, sabahın 5’inde Amasya’dan Erbaa’dan sadece okula gelmek için kalmak zorunda kalan çocuklarımızı, İlçemizde yeterli yurt olmaması sebebi ile farklı okullarda okuyan öğrencilerle aynı yurtta kalma mecburiyetini.farklı dersler,farklı okullar. Beyinlerinin yorulmaları sonucu öğle sonu derslerinden faydalanma imkanı var mı? Asla… Sadece uyumak zorunda uykuya ihtiyacı olan çocukları ders saatinde uyutmak hakkımız değil. Bunun vebalini ödemek de kolay değil, yıl sonunda ilçe başarısı ölçülürken önce Anadolu lisesinden başlanır, ne yapmış denilir. Ne verdiniz ki ne istiyorsunuz demek de kimsenin haddine değildir.


 


Anadolu liseleri yapılırken her yerde yurt ile beraber yapılmış, Taşova’da ise Anadolu lisesi var densin diye yapılmış tarihçesinde bu açıkça bellidir.


 


Soruyorum: yurt yapılamama nedeninin altında yatan gerçek ne? Acaba hükümete yakın kişi veya kuruluşlar tarafından özel yurt yapım hazırlığı mı var onun için mi engelleniyor?.. Ya da özel idare bütçesinden yapımı gerçekleşecek olan bu projeden Sayın Valime yeterli bilgi mi verilmiyor? Ya da Ankara’da ödenek sıkıntısı mı çekiliyor? Bu ve bunun gibi sorular ister istemez aklımızdan geçmiyor değil, altında art niyet aranmıyor sadece ihmal edilmişliğin sitemi oluşuyor.


 


İl vekilimiz, “siz vilayetten yazıyı çıkartın ben 1,5 yerine 2,5 aktarayım” demiş deniliyor. Böyle söylemler doğru ise vilayete evraklar neden ulaşmıyor? Ya da Taşova’nın güzide siyasetçileri vekilimize Vali Beyle aracı olması için niçin ısrarcı olamıyor?. Bunların hepsi, soru içinde soru…


 


Siyah beyaz Türk filmi mi çevriliyor?. Birileri Ediz Hun’u oynarken, diğerine Erol Taş rolü vermenin hiç anlamı yok. Kaybeden Taşova olacaktır. Yarın güzel ilçemiz kasaba, köy olduğunda vah demenin de faydası da kalmayacaktır.


 


Taşova’yı gerçekten seven, ilçe için yeniliklere öncü olan, istekli, özverili ve gayretli,  Kaymakamımız İbrahim Halil ŞİVGAN’a ait “Taşova’da kalkınma eğitimle başlar” sözüne kulak verelim. Köylerimizdeki onlarca ilköğretim okullarının harabe, bakımsız olanları tespit ettirip onarım ve tadilatına başlamış,Eğitime verdiği önemi ortaya koymuştur. Eğitimdeki idareciler siz de kaymakam beyin eğitime katkılarındaki hızlı temposuna az da olsa ayak uydurmaya gayret sarfederseniz sıkıntılar kolayca aşılacaktır. Ben buna inanmaktayım. Yeter ki sizde inanın.


 


2008/2009 öğretim yılına 60 öğrenci ile başlanmasına rağmen sadece yurt olmaması nedeni ile alınan nakiller sonucu maalesef bugün 36 öğrenciye düşmüştür. Her yıl 90 kişi alınmasına rağmen 4 yılda 360 olması gerekiyor. Maalesef bugünkü sayı 225 kişi. Sonuçta 135 öğrenci Taşova’yı terk etmiştir. Taşova Anadolu Lisesi’ni tercih etmemek için iki neden var: Taşradaki bakıyor yurt var mı? Yok, yoksa pas geçiyor. İlçemizde bakılıyor gücü varsa zeki öğrenciler dışarıya, düşük puan alanlar Taşova’ya geliyor dolayısı ile düşük puanlı öğrenciler yoğunlukta oluyor. Oysa yurt olduğunda daha çok öğrenci tercih edeceğinden başarı da beraberce yükselecektir. Bir diğer ilginçlik ise nakil yolu ile giden çocuklarımızın gittiği okullardaki tek neden sadece yurt olmasıdır. Ayrı bir statü ya da farklı bir eğitim olması değil. Hatta 2013/2014 de kapatılması muhtemel olan düz liseleri dahi tercih edenler oluyor. Sayın yetkililer bunları hiç araştırdınız mı masaya yatırdınız mı?


 


Siz liselerde anaokulunu gördünüz mü, duydunuz mu? Anadolu lisesi ile anaokulu maalesef bizde iç içe buna doku mu uyar? Ortak kullanım alanları 6 yaşındaki çocukla 18 yaşındaki çocukla aynı mı?.. Lavabo, boyundan yüksek; tuvalet uygun değil , oyun alanı yok. Bahçeye çıksa ağabeyleri ablaları tarafından ezilme tehlikesi, küçük kazaların yaşanması muhtemel. Bu da ayrı problem. Kim hangi zihniyetle okul bünyesine anaokulunu açmış anlamak mümkün değil, hayret verici ve çok düşünülecek bir konu. Sorunu çözmek için sorun üretmenin bir örneğini görüyoruz. Çok yazık!


 


Sonuçta Taşova eğitimde sınıfta kalmıştır. Bu da bunun karnesidir. Okuldaki özverili öğretmenler haftada 30 saat derse girmekte sadece boş geçmesine müsaade etmeye vicdanları rahatsız olduğundan fedakârca çalıştıklarını da göz ardı edemezsiniz. Her ne kadar Anadolu liseleri sınavla öğretmen alsa da, bu yıl sınav açılmadı ise bunun başka yöntemleri de vardır. Bunları yetkililer bizlerden daha iyi bilir. Koltuklar bugün vardır yarın yoktur ama veballer devamlı vicdanınızı rahatsız edecektir. Kaybeden gelecek nesiller olacak, istikballer heba edilecektir.


 


Seneye genel seçimler olacak halkın karşısına çıkılacak. Ne diye biz Taşova’da eğitimde sınıfta kaldık ama size söz bu sefer telafi edeceğiz mi? Diyeceksiniz?.. Yüksek Okul örneğinde olduğu gibi!.


 


Ya da taşın altına elinizi sokacak mısınız? AKP İlçe başkanım seninle konuştuğumda bana sözün vardı unutmadım. Taşova’daki iki projenden biri Anadolu Lisesi yurt inşaatı meselesi idi. Bunu sorma zamanım geldi mi? İl genel meclis üyeleri, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri bir olalım birlik olalım. Taşova için elimizi değil, biz gövdemizi koyalım.


 


Veli toplantısında çıkan sonuç ise gayet açık, net ve cesurca. Biz veliler olarak elimizi taşın altına koyduk ve kararımızı verdik. Ya yurt Taşova’ya yapılacak ya da yapılacak başka alternatif yok. Gerekirse kaymakamlığa, vilayete kadar yürüyecek demokratik hakkımız olan isteklerimizi çocuklarımız için, tüm demokratik haklarımızı kullanarak elde etmeye çalışacağız. Herhangi bir siyasi parti veya örgüt değil partili partisiz “ eğitim adına gönül seferberliği” gerçekleştirmekten kaçınmayacağız. Diyen velileri lütfen yabana atmayın. Düşünün ve kararınızı verin. Kararlılar ve inançlılar. Benden demesi…


 


Öğretmen ve öğrencilerimizi de saldım çayıra Mevlam kayıra demeye kimsenin hakkı bizim de velileri desteklememe gibi lüksümüz yoktur.


 


EGER Kİ BUNA RAĞMEN YAPILAMAYACAK-SA TAŞOVA ANADOLU LİSESİNİ KÖKTEN KAPATIN HİÇ DEĞİLSE GELECEĞİMİZİ KÖRELTMEYİN…


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.