Amasya İtimat

TAŞOVA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

TAŞOVA ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

5 ARALIK 1934 KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI
Bu günü tarih yapan ve yaptıkları tarihi destanlaştıran Türk Ulusunun kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal  ve arkadaşlarının Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdikleri günün 77. yıldönümüdür.
Kurtuluş savaşımızın kazanılmasında, aydınından köy kadınına değin tüm Türk kadınlarının emek ve destekleri hiçbir zaman inkar edilemez. Kahraman Türk kadınları erkeklerin yanı sıra savaş alanlarında, miting alanlarında yerlerini almışlardır. Bunun mükafatı olarak ta Atatürk ve Türk Cumhuriyeti, Türk kadınını yüceltmiş, onları hak ettikleri yerlere getirmiştir.
Bugün bu haklarımız elimizden alınmak isteniyor. Kadına yapılan zulüm, töre cinayetleri, küçük yaşta yapılan tecavüzler, baskılar bunların küçük birer örneğidir.
Haklarımızı savunmak, kendimizi ezdirmemek için gereken mücadeleyi göstereceğiz. Bu hak ve onur savaşında önde olacağız. Atatürk devrimlerine, kadınlara verilen haklara iki yüzlülük yapan inkarcılara lanet yağdıracağız. Kurtuluş Savaşı’ndan Halide Edip’i, Cumhuriyet tarihinden Türkan Saylan’ı örnek alacağız.
Mustafa Kemal’in bize verdiği bu hakları koruyacağız, yurdumuza ulusumuza sahip çıkacağız. Bu vatan bu bayrak hepimizindir.
Ne mutlu Türküm diyene.
Ne mutlu Türk kadınına ve Cumhuriyete saygı gösterenlere.

                                   

                              TAŞOVA ADD. YÖNETİM KURULU

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.