Amasya İtimat

  ŞİMDİ YAPRAK ZAMANI..

Haber: Ahmet Şimşek

Her dönem talep gören, Tokat yaprağı olarak ün yapmış lezzetiyle ön plandadır.

Aslında Tevek yaprağının en kalitelisi Erbaa ovası ve Taşova bölgemizde  yetişir. Ekşi tadıyla, sapsarı rengiyle, ince damarlı, yaprakların memleketi tabi ki Taşova ve köyleri ile Erbaa köyleridir.
Taşova’nın Kızgüldüren, Güvendik (Herizdağ) Baraklı, Belevi, Uluköy, Alpaslan, ve çeşitli köylerinde eşsiz lezzetler sunmaktadır. Bu bölgenin yaprak üretimi daha planlı ve profesyonel olarak üretilmektedir. Yaprak sarı ve ekşimsi bir tadı vardır. Devlet destekli Baraklı bölgesinde dikilen üzüm bağları cinsi ve kalitesi bakımından yöremizin zenginliğidir. Yöremizde üzüm çeşitleri Baraklı köyünde Abalıca, Kızgüldüren Köyünde Kızgüldüren Sarısı, Kazova, Alpaslan ve Uluköy, Arpaderesi köyünde karga yüreği (siyah üzüm), çavuş üzümü, Amasya akı, abalı hoca, razakı, kızıl üzüm gibi üzüm çeşitleri yetişmekte ve ürün üretilmektedir. Taşova ve köylerinde yapraklar 5 kiloluk bidonlara basılarak kışlık yiyecek ihtiyaçlarını karşılar, diğer şehirlerdeki ihtiyacı olanlara ulaştırılır.
Bu sene Erbaa’ da Fabrikasyon paketleme ve salamura işlemi yapılmakta ve ülke geneline satışı yapılmaktadır. Taşova İlçe pazarında kalitesine göre turfanda 2024 yılı haşlanmış basıma hazır yaprak fiyatları 75-100 TL arası satılmaktadır.

Yorum Ekle