SELAHATTİN TELLİ VEFAT ETTİ

İlçemiz Uluköy köyünden olup, ilçenin kuruluşundan beri  yakın tarihe kadar mesleğini sürdüren Selahattin Telli doksan üç yaşında hayatını kaybetti.

Hayrettin ve Nuri Telli’nin babaları Selahattin Telli’nin cenazesi 9 Eylül 2018 Pazar günü Uluköy’de öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından köy kabristanlığında toprağa verildi.

Merhuma Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına baş sağlığı dileriz.

Selahattin Telli ile ilgili iki yıl önce Cesarettin Tuzla’nın haberi:

Aslen Uluköy köyünden olup, 91 yaşını geride bırakan  Selahattin Telli,  74 yıldır elinden ayakkabı bıçağını bırakmadan  ilçemiz  insanın ayakkabısını tamir ediyor.

İki koltuk değneği ile sabahın  erken saatlerinde Tekel sokak, Merkez çarşı camii dükkanlarındaki  iş yerine gelen Selahattin dede, çalışma masasının başına geçerek, ”Eskiden çarık, lastik ve ayakkabı tamiri yaparak geçimimizi sağlıyorduk. İşlerimiz iyiydi. Ancak teknolojinin gelişmesi bizim işimizi azalttı. “dedi. Kunduracı mesleğinin eskiden iyi olduğunu fakat her şeyin fabrikalaşmasından dolayı artık yaptıklarını yeni neslin beğenmediğini vurgulayan Telli, ” ayakkabı tamirciliğinin bitme noktasına geldiğini” söyledi.

Mareşal Fevzi Çakmak’ı gördüğünü anlatan Telli dede evli 4 çocuk babası ve 15 torun dedesi olduğunu söylerken, 36 ay askerlik yaptığını anlattı. Gözlerinin artık zayıfladığını dile getirirken ellerinde 74 yılın izlerini taşıyordu. Akşam saatlerine kadar ekmek parası kazanmak için çalışan Telli dede, kimseye muhtaç olmadan  mesleğin severek yapıyor.

Bir günün yorgunluğu ile tezgahını toplarken, ayakkabı tamirciliği sanatına merak kalmadığını ve heves edip bu mesleği öğrenmek için gelenin olmadığını ifade eden Selahattin Telli, ” Yeni nesillere bu mesleği öğretecek ustaların da kalmadığını”  kaydetti.

Yorum Ekle