ŞAİR SAMİ ASLAN ŞİİRLERİ TÜRKÜLERDE

 

Amasya’yı şiirleriyle nakış nakış dokuyan ve o şiirlerden çıkan
türküleriyle tanıdığımız Şair, yazar Sami ASLAN’ın Amasya Türküleri, bir çok Türk Halk Müziği sanatçısı tarafından seslendiriliyor.

Bu güne kadar yazdığı bütün şiirlerini ‘Koca Çınar’ adlı şiir kitabında toplayan Sami ASLAN, Taşova Karsavul köyünde dünyaya geldi. Halen İstanbul’da yaşayan Sayın ASLAN, 1984 yılında şiir yazmaya başladı. Bugüne kadar bestelenen şiir sayısı ise yirmiyi geçmiş durumda. Türk
Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği olarak bestelenen şiirler ise bu gün
birçok sanatçı tarafından radyo ve televizyonlardan okunmakta.

En son dört adet yeni bestesini Tokatlı sanatçı Şükrü cömert‘e, bir eserini ise ses sanatçısı Ayşegül PINAR’a veren ASLAN’ın bestelenen bazı şiirlerinin adları ise şöyle:

Ağlıyor Gözlerim, Dost Bulamadım, Sorma Tabip Sorma, Sen bir Ceylan
Olsan, Benim Sevdiğim, Amasya Yaylaları, Şu Amasya Ovasında Keklikler Öter, Amasya Tepeleri, Amasya’nın Taşları, Yeşilırmak Başları, Gel Hediye Hediye, Çok Fenasın, Eli Kınalı Yârim, Gitme Dedim, Kandırma Yar, Çözemedim Ben Seni, Nisan Yağmuru… gibi, şiirleri bestelenerek sanatçılar tarafından okunan türküleri ve şarkılarıdır.

Şair Sami ASLAN ‘ın yayımlanan kitapları ise “Küskün Çiçek”, “Ağlıyor
Gözlerim”, “Zor mu arayıp ta bir hatır sormak” “Mevsim gibi” ve “Koca
Çınar”… Biz de www.haberamasya.com olarak, şairimiz Sami ASLAN’ı bu güzel eserinden dolayı kutluyor, bir Amasyalı olarak başarılarının devamını diliyoruz.

Yorum Ekle