Amasya İtimat

ŞAHİNLER 10. KUŞŞEYH BABA HIDIRELLEZ ŞENLİĞİNE HAZIRLANIYOR

Hıdırellez kutlama etkinliğinin yapıldığı iki köyümüzden biri olan Şahinler köyünde geleneksel hale getirilen Hıdırellez etkinliği Şahinler köyünde 6 Mayıs 2018 Pazar günü gerçekleştirilecek.

İstanbul’da faaliyet gösteren Şahinler Köyü Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile köy muhtarlığının birlikte organize ettikleri 10. Hıdırellez şenliği saat 13.00’de Şahinler Çamlık tepesinde başlayacak.

KUŞŞEYH BABA KİMDİR:

Şahinler Köyü‘nde medfun bulunan Kuş Baba’nın aslen Horasanlı olduğu ve Anadolu Selçuklu Devleti dönemlerinde yaşadığı rivayet edilmektedir. Kabrin hemen kuzey-batı tarafına 16 metrekare kadar namazgah olarak üzeri örtülü bir mescit yapılmıştır. Şahinler Köyü’nün daha önceki ismi Kuş Baba’dan dolayı Kuşu, Koşu ve Kuşşeyh ve yerel ağızla Kuşuf’tur.

Şahinler Köyü halkı tarafından kutsal kabul edilen “Kuş Baba” için her yıl Mayıs ayında kutlanan hıdırellez vesilesi ile 700 yıldır kurbanlar kesiliyor. Köy halkı tarafından verilen paralarla alınan koç kurbanlıklar Kuş Baba türbesinde kesilip, kurbanların etinden  pişirilen pilav köy halkına ikram ediliyor. 1250-1300 yıllardan günümüze kadar gelen bu gelenek, ertesi günü toplu olarak piknikle devam ediyor.

Yorum Ekle