Amasya İtimat

SAĞLIKSIZ TAŞOVA

            İlçemizde 2002  yılında hizmete açılan  hastanemizin fiziki binası ile övünüyoruz. fakat uzman doktorumuz yok. Gelenlerde kısa aralıklarla, haklı sebeplerinden dolayı ilçemizi terk etmek zorunda kalıyorlar. Bizde  dahiliye, cerrahi, göz, ortopedi ve kadın doğum doktorunun bulunmamasından dolayı sakinler olarak sıkıntı yaşıyoruz.


 


        İlçemiz, ayrıca İran’ı  Avrupa’ya  bağlayan D-80 Devlet karayolu üzerindedir. Trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı bir bölge. Son bir yıl içerisinde ilçemiz sınırları içerisinde ölümle sonuçlanan kazaları şöyle göz önüne getirelim. Beyin Cerrahına, ortopediste ne kadar ihtiyacımız olduğunu daha rahat anlarız. Stratejik özelliği ile Bölge Trafik Hastanesi dahi olabilecek hastanemizde maalesef, uzman doktorumuz dahi yok.

         Uzman olarak atanan hekime Başhekim ünvanı  verilerek, uzman doktor var havası yaratılmıştır. Gerçekte ise uzman değil Başhekim açığı kapatılmıştır. Buna rağmen hastane personelinin ve pratisyen hekimlerin özveri ile çalıştıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Doktorlarımız iyi niyetli ve özverili olmalarına rağmen, çoğu zamanda hastalarımızı mecburen Amasya ve Samsun hastanelerine sevk etmek zorunda kalmaktadırlar.. Gerekçe donanım eksikliği ya da uzman doktorun bulunmaması, yinede  her türlü zorluğa rağmen  hastanın daha iyi tedavi görmesini  sağlamışlardır. 


       Dert yandık  yıllarca. Amasya, Samsun Hastaneleri Taşovalı dolu diye.. ilçemizde niye hastane yok dedik ve Hastanemiz açıldı Değişen ne ? Koca bir hiç!..  Hastalarımız yine Amasya-Taşova arasında mekik dokumakta. Amasya’ya , Samsun’a gidecektik öyle ise bu hastane ne diye açıldı. Açıldı ise neden gerekenler yapılmıyor. Suç hastaneyi açanda mı, çalışanda mı? Yoksa  Taşovalı’da mı?..


        Beş ay önce ilçemize başhekim olarak atanan operatör Doktor Rıfat Piyade. Kendisi iyi niyetli hizmet etmeyi seven, insana değer veren  biri olabilir. Mesleğinde çok da iyi olabilir. Ama tek başına ne yapabilir, ne bekleyebiliriz? Cerrahi müdahele gerektiğinde dahiliyeciye, anestezi uzmanına, ortopedi uzmanına   ihtiyaç hasıl olduğunda hastaya ver elini Amasya mı desin? Yoksa bir gün o da yılsın bana da müsaade mi desin?..Haftada bir gün Amasya Devlet Hastanesinden  rica minnet getirilen dahiliyeci ile Taşova nereye kadar gidecek?  Taşıma su ile değirmen mi döner?..


          40,000 nüfuslu ilçemizde bin bir güçlükle kurulan fiziki binamız maalesef bugün sevk hastanesi olarak kullanılmakta, net teşhisler konulmasına rağmen  acil vakâlarda müdâhele dahi edilememektedir.


           Sağlığa yapılacak yatırım en insani yatırım ise,  bize göstermelik tayin yaparak, mesleklerinde uzman olanların da bilgi ve deneyimlerini körelterek veya gelişmelerini engelleyerek, kariyerlerinede zarar vermek sureti ile bir şeyler yapıyoruz  lüksüne çok yazık. 


          Rica minnet alınan  diyaliz ünitemiz var. Kurulalı yıl oldu ünitede görev yapacak ehliyet ve liyâkat lı  sertifikalı personelimiz, teknik ekibimiz mi yok. Dahiliye uzmanı mı yok? O zaman soruyorum  bu  milyarlık ünite ne için alındı?. Kaderine terk edilsin diye mi?  Aksesuar diye mi?.. Bugün itibari ile İlçemizden 23 kişi özel diyaliz merkezlerine tedaviye gitmekte. Hastaların tüm masrafları karşılanarak her ne kadar Erbaa’ya sevk edilmekte ise de, ilçemizdeki cihazların teknolojinin son ürünü olması da göz önünde alındığında ve diyalizdeki en önemli özellik kanın temizlenmesi, böbreklerden kanın süzülmesi ise bu imkan  bizde mevcut.


          Neyi bekliyoruz?.. Acaba   kolay olan 75.000 YTL’ye alınan üç adet diyaliz makinesinin ömrünü yatarak bitirmesini mi?.. Yoksa yetkililerin iki dudağın ucunda olan  bir dahiliye doktorunun veya sertifikalı bir doktorun ilçemize atanmasını mı?


       Tabii Doktorda haklı niye gelsin ki küçük bir ilçeye, gerekirse istifa eder, geçer özel bir hastaneye !.. sağlığında özelleştirmeye doğru adım adım ilerlemesi neticesi!…


          Sayın vekillerimiz sizin ricanız çok önemli, Bakan beye bir ricada bulunsanız sayın Rıfat bey gibi  özverili, insana değer veren, hizmet etmeyi seven uzmanlarımızın atanmasına vesile olsanız, günah mı olur? Taşova’da sizin bir ilçeniz. Rutin işlerden az  bir kafanızı kaldırıp Taşova ve Taşovalı’yı dinlerseniz  bu işler istenirse kolay çözülür, ayrıca


             Seçim arifesi çok da  iyi olur…  Hani…

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.