Amasya İtimat

SAĞLIK MESLEK LİSESİ

Taşova, gelişmeli büyümeli ekonomik, sosyal ve kültürel alanda hak ettiği yerde olmalı. Bunu hepimiz arzuluyoruz ama avunmaya devam mı ediyoruz bu avunmalar, oyalanmalar bir gün bitecek mi? Bu halde olmamızın müsebbipleri kimler diye düşündük mü? Hayır, düşünmedik düşünmek de istemedik, Günü kurtarmanın, kişisel isteklerin planını çok iyi yaptık. Siyasi iradeyi hareket ettirmekten kaçtık, avunduk, avutulduk. Onun için Taşova’nın bu hale gelmesinin sorumlusu şu veya bu değil sen ben hepimiziz… Hepimiz duyarsız ve ufak düşündüğümüzden sorumluyuz. Şimdi ise nasıl bir olur nasıl birlik olur Taşova nasıl büyür bunu masaya yatırmak zamanı gelmiştir.


Yüksekokul ha açıldı ha açılacak diye yalan yanlış bir sürü bürokrasi takıntılarına takıldık kaldık Yüksekokul ile ilgili dernek kurduk tık yok. Bürokratik işlemler devam ediyor sadece denilen siz yüksek okulla ilgili prosedür akışını bilmiyorsunuz iç yüzünü bilmiyorsunuz dediler. Biz bilmiyorsak öğretin o zaman. Pankart asarak, billboardları süslemekle hayırlı olmuyor. Laf değil, icraat isteniyor. Vatandaşı prosedürü değil sonuç ilgilendirir sonuca bakar ona göre karar verir. Sonuç ne? İşte onu biliyoruz koca bir sıfır … Yani bu yıldan da umutsuzuz işin iç yüzünü biz de biliyoruz siz işin nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz dayatmıyorsunuz, dayatamıyorsunuz. Gücünüz yetmiyor, istemeyi bilmiyorsunuz istemenin risklerine katlanamıyorsunuz


Elimizde her şey var, Taşova sevdalıları, Taşova’yı seven kaymakam, istekli olmaya yeni yeni başlayan Belediye başkanı var. Her ne kadar Çalıştay da artık aday olmayacağını söylemesi çalışmasına engel mi olacak, ya da sorumlulukları göğüsleyemeyecek mi onu zaman gösterecek ilçemizde hamdolsun terör sorunu yok ulaşım sorunu yok ama işçilerin mahallelerin, şehir içinin, eğitimin bir sürü çözüm aranan problemleri mevcut.


İlçemiz için geçmiş yıllardan kalma bir sürü sanal projeler var. Çoğu hayali… Şu olacak bu olacak.. Bekliyoruz Bunlarla uğraşılırken maalesef bugün Sağlık Meslek Lisesi’nin bir bölümünü kaybettik. ATT (ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ ) geçici olarak donduruldu . Şartlar oluşmaz ise seneye de açılamayacak. Yeterli derslik olmaması, öğrencileri staj yapmaya gönderebilecek araç olmaması, Taşova devlet hastanesinin staj yapmaya yeterli olamaması dondurulma sebebidir. Oysa hastane ile sağlık meslek lisesi kombine düşünülmeli idi. Yeterli sayıda uzman doktor yok, doktor olmaz ise yatan hasta da olmaz , hasta olmaz ise öğrencinin alacağı bir şey de yok Biz bu sebepleri ortadan kaldırmak yerine kapatmayı daha uygun görüyoruz. Sağlık Meslek Lisesi bugün ülke şartlarında en revaçta ve gözde bir mesleki ortaöğretim kurumudur. Yurdun her bir yerinden öğrenci akını aşırı talep var. Bunu değerlendirmek güçlendirmek okulun imkanlarını attırmak yurt açmak,derslikleri modernize etmek yılan hikayesine dönüşen yüksekokula verilen beyhude emekten daha değerli, daha önemli, ama biz bunu da beceremedik hep ihmal ettik..Branş öğretmenlerini bir kişinin dudakları arasındaki cümleyle bir oradan, bir buraya görevlendirdik Eğitimi düşünmedik yeter ki ders dolu olsun da kim girerse girsin dedik. ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) mezunu öğretmenimizi Taşova’da tutamadık kalması için ikna edemedik


Kaldı ki Taşova’ya bir okul açılması düşünüldüğünde hemen Sağlık Meslek Lisesi binasını alternatif gördük potansiyel bina kabul ettik polis okulunu, yüksek okulu bu binaya düşündük falan lise yapalım, yıkalım yurt yapalım gibi değişik ifadelerle okul idarecilerinin de şevkini, çalışma azmini kırdık. Geçmişte atılan yanlış adımın sancılarını yeni yeni çekmeye başladık. Maalesef bu okulumuzun bu yıl depreme karşı güçlendirilmesi kararı çıkmıştır. On dört yıl önce mezun olan öğrencilerini bu hafta Taşova da buluşturacak olan bu güzide okulumuza yeterli duyarlılığı göstermemizin zamanı gelmedi mi?..


Kurulması güçlükle olan bu bölümlerin dondurulması çok kolay ve kolay da olmuştur. Okul idarecileri haklı gerekçelerle ATT yi dondurmuştur. Bu konuda haksız olan idareciler değil on dört yıldır siyasi arenada boy gösterenlerdir. Sorumlu onlardır, yurt meselesini, derslikleri çözümleyemeyen, çözümsüzlük üretenlerdir.


Esnaf arkadaşlarım, esnafın geliri, nüfus artarsa, iyi ve kaliteli hizmet verilirse yükselir. Üretime yönelik tesisler yapılırsa istihdam artar, istihdama bağlı olarak Taşova büyür ve gelişir. Memur ve kamu işçileri ise gelirleri bellidir. Taşova’yı büyütmeyi istemek bize daha çok düşmesi gerekirken maalesef kamu çalışanları bizden daha istekli, daha mücadeleci. Ufak tefek ayrıntılarla, kaldırımlarla park düzenlenmesi ile gereksiz tepkiler bir şey sağlamayacaktır. Tepki yukarıda bahsedilen konularda olmalı, bu konularda duyarlılık göstermeliyiz, sormalıyız, nerede yüksekokulum, okulumuz niye kapatılıyor, yurt neden yapılmıyor?


Taşova Lisesi yerine ne açılıyor? Yıllardır tıp fakültesine öğrenci ve-remiyoruz, neden? Hastanemiz ne alemde? Bunları sormalı, sorgulamalı, kabuğumuzdan sıyrılmalıyız.


Okyanusu keşfetmek için sahili gözden kaybetmeliyiz


Taşova sahilden uzaklaşacak okyanusa doğru yol alacaktır.


Yeter ki kişisel çıkarlar uğruna desinlere, şova dayalı görselliklere verilen önemi daha fazlası ile bu gibi konulara ayırırsak Taşova bir yere varır.


65000 DEV ÖĞRENCİ Amasya Valiliği projesidir Türkiye’de isim yapmıştır. Sayın Valim sizin eğitim için her türlü fedakârlığı yaptığınızı basından takip etmekteyiz Taşova da eğitime çok istekli okumak istiyor. Üniversitelerin en iyi bölümlerini kazanabilecek kapasitede çok öğrencimiz var. Olmayan var olan okullarımızın yeterli donanıma sahip olmaması. Van iline yeni on dört lise yapılabiliyorsa, her hafta üç yurt ve üç okul yapacak kadar para eğitime katkı payı adı altında toplanabiliyorsa Taşova’ya neden bir kampüs şeklinde ortaöğretim kurumu yapılamıyor. Taşova acil yurt istemekte Taşova acil yüksek okul, acil olarak okulların teknik donanım eksikliklerinin giderilmesini istemekte çözüm aramakta.


Çözüm bizde, bir olmakta, birlik olmakta istemesini bilmekte…


Çözüm gerekirse hep beraber Ankara’da yatmakta…


 

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.