OTUZ ÜÇ YIL ÖNCEKİ KIŞ GİBİ OLABİLİR…

Haber: Celal Çavdar

Türkiye yoğun kar yağışı ve dondurucu soğukların etkisinde kalacak
21 Ocak 2022 Cuma günü  Balkanlardan gelen yağışlı hava  Trakya’da sulu kar,  Marmara genelinde sulu kar ve kar şeklinde ki yağışlar akşam  Marmara’dan başlayarak kara dönerek Anadolu’ya devam edecek.
22  Ocak Cumartesi günü kar  Batı ve  Orta  Karadeniz’de etkili olabilecek.   Yoğun kar yağışı Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Amasya, Çorum, Tokat ve Ordu genelinde  Cumartesi, Pazar iki gün  etkili olacak.

Amasya, Samsun genelinde etkili olacak kar yağışı 33 yıl önce Samsunspor’un kaza yaptığı kara kışa eş değerde olması bekleniyor.  Kış, Orta Karadeniz’de etkili olacak devamında  Karadeniz’e  Sibirya soğukları inecek ve dondurucu soğuklar eskilerin tabiriyle DİŞ TAKIRTADAN cinsten gece ve sabah saatlerinde zirai don görülebilecek, kar yağışları aralıklarla bir hafta devam edecek
Türkiye genelinde  Cumartesi,  Pazar  Ege’de İzmir, Çanakkale boyunca sağanak yağmur Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Ankara ve Konya boyunca yoğun kar yağışı  Cumartesi  Pazar devam edecek olup,   Pazar günü Sivas, Niğde, Karaman, Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş boyunca  Doğu ve  Güneydoğu  Anadolu’da etkili olacak.

ANADOLU İKİ GŪN KAR ESARETİ ALTINDA KALACAK
24 Ocak Pazartesi  Akdeniz  üzerinden gelecek yağışlı sistem Antalya,  Isparta, Konya genelinde yoğun kar yağışıyla yeni haftaya başlayacak.
Bir hafta süreli yağışlar Balkanlardan geliyor ve kar esaretine  Sibirya’dan gelecek dondurucu soğuklar da dahil olunca  ülkemiz 8-10 gün boyunca kara kış ve soğukların esaretini dolu dolu yaşayacak.
Hayati önem arz eden bir durum yoksa ve çok mecbur kalmadıkça gece yolculuğu yapmayın.
Su saatlerini soğuklardan korumak için mutlaka muhafaza etmeyi unutmayın…

Yorum Ekle