OSB’NİN FAYDALARINI BİLENLER KENDİ KÖYLERİNE KURULMASINI İSTİYOR

Devletimizin ilgili bakanlıklarının bünyesinde Amasya Valiliği, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Taşova Kaymakamlığı, Taşova Belediyesi ve Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan oluşan müteşebbis heyeti tarafından yürütülen organize sanayi bölgesi kurulması çalışmasında ilk aşama olan tescil süreci başarıyla tamamlandı.

Organize sanayi bölgesi Dörtyol Köyü yakınlarında bulunan ve mera olarak tahsis edilen alana kurulmayı düşünülüyor.

Köylerinin yakınına organize sanayi bölgesi kurulmasına razı göstermeyen insanların olduğu gibi burada organize sanayi bölgesi kurulmasını onaylayan Dörtyol köylüleri de bulunuyor ve kampanyaya bağış yapanlar da var.

Şu an OSB’nin ne olduğunu ve tam olarak ne gibi faydaları olacağı net olarak bilinmediği için karşı çıkanların olması normal karşılanması gereken bir durum. Tarihte yeni bir şeyler yapılmak istendiğinde ilk etapta önyargı ve olumsuz tepkilerle her zaman karşılaşılmıştır.

Bu OSB’nin Dörtyol köyü yakınlarına kurulması durumunda bundan elbette en çok faydayı Dörtyol Köyü görecektir. Bunun sağlayacağı sosyal ve ekonomik faydalar köyü kalkındıracak ve Dörtyol’un tartışmasız Taşova’da ayrı bir yeri olacaktır. İlçemizin ve köylerimizin ekonomisine ve sosyal hayatına büyük katkı sağlayacak olan bu OSB’nin kendi köylerinin yakınında olmasının gururunu yaşayacaklardır.

OSB kurulduğunda istihdam edilecek bir çok insana ihtiyaç duyulacaktır. Önceliğin bu köyde yaşayan insanlara verilmesi, bu köyde yaşayıp memleketine dönmek isteyenlere de ayrıca öncelik tanınması gerekmektedir. Bunu müteşebbis heyetinde bulunan ilgili kuruluşlar zaten dikkate alacaklardır.

OSB’nin kurulma aşamasında ve sonrasında güvenlik görevlisi alımlarından tutun da ilk fabrikalar kurulduğunda insan kaynağı ihtiyacının bu köyden giderilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda sorumluluk sahibi olan kuruluşlar üzerine düşeni yapacaktır.

OSB’nin sağlayacağı avantajlar arasında örneğin bugün Taşova’nın hiçbir köyünde olmayan doğal gaz o köyde olacaktır. Köylü ürettiği her türlü mahsulü burada çalışan insanlara daha hızlı ve kolay şekilde pazarlayabilecektir.

OSB’nin hem kısa vadede hem de uzun vadede köylüye kazandıracağı bir çok şey olacaktır. Dörtyol Taşova’da nüfus ve ekonomik olarak en çok büyüyen köyümüz olabilir. Taşova’ya kazandırdığı şeylerden bakımında da en gözde köylerimiz arasında yerini alacaktır.

İlk etapta bu konuya karşı olumsuz tavır takınanların OSB kurulduktan sonra iyi ki de buraya organize sanayi bölgesi gelmiş diyeceklerine inanıyoruz.

Ülkemizde köylerinin yakınlarında OSB olup da bunun faydasını bilen insanlar tarafından ısrarla kendi köylerinin arazisine organize sanayi bölgesinin kurulmasını isteyenlerin yaptığı açıklamaya yer vermek istiyoruz.

 

Yorum Ekle