ORUÇ TUTMANIN GÜZELLİĞİ

ORUÇ TUTMANIN GÜZELLİĞİ


 Değerli okurlar, oruç bir ibadettir ve bizlere farzdır.Yüce Allah bizlere o kadar bol nimetler vermiştir ki kesin sayısını kimse bilemez,Önemli olan sevgili dostlar, bizler için verilen bu bol nimetlerin önemini fark edebiliyoruz ,bu nimetlerin kıymetini ne kadar biliyoruz.


Aslında Ramazan ayı, bizler için verilen bu sayısız nimetlerin kıymetini ve önemini anlamamız için, yüce yaratanın bir lütfudur.Çünkü değerli dostlar,tok acın halinden ne kadar anlar ki.ama oruç vesilesiyle ve onun sayesinde sadece bir günlük açlık dolayısıyla azda olsa aç kalmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak mümkündür..

Ramazan ayında bir ay oruç tutarak Allahın bizler için verdiği sayısız nimetlerden uzak kalarak bir yerde nefsimizin isteklerine karşı koyarak, yemek saatini bekliyoruz.Akşam olup ta ezan saatini bekleyerek yüce rabbimizin emrini yerine getiriyoruz.Ancak onun izniyle soframızın başına oturuyor, onun izniyle orucumuzu açıyoruz.


İşte sevgili dostlar, bu durum yüce Allah’a kulluk ve teşekkür, şükür hissini  kalbimizin en derin noktalarında bile hissettirir.Bu yüzden oruç büyük bir şükründe anahtarıdır.Şükretmek için nimetlerin ve lütufların değerinin  bilinmesi hayatımızın bir parçasıdır.


Sevgili dostlar, ramazan ayında, yüce rabbimiz zenginleri, fakir ve muhtaç insanlara yardıma çağırmaktadır.Ramazan ayı ve oruç vesilesiyle toklarda aç kalarak bir şekilde açlığın ne demek olduğunu anlamaktadırlar.


 Yaşadığımız fani dünyada sel, yangın, deprem, kuraklık, gibi birçok afet, olayları gittikçe artmaktadır. Dünyanın birçok yerinde açlıktan ölen insanlar vardır. Bunun en çarpıcı örneği de Somali de yaşayan insanlardır.29 bin insanın açlıktan ölmesi bizleri korkutmalı ve yardımlaşmayı önemsemeliyiz.


Yaşadığımız hayata baktığımızda, zenginler fakirler diye çeşitli imkânlar içinde yaşayan insanlar görürüz. Allah zenginleri ve imkân sahiplerini yoksul ve muhtaç insanlara sadece Ramazan ayı dolayısıyla değil, her zaman onlara yardım etmeye onları koruyup gözetmeye çağırır,yani davet eder.


Bu vesileyle imkan sahipleri onların duasını alır,Allahta onların kazançlarının bereketini artırır…

Allah açlıkla terbiyeden bizleri korusun. Bizleri fakir ve muhtaç insanlara yardım etmeyi nasip eylesin.


Sizlerle bir şiirimi paylaşmak istiyorum.buyrun efendim birlikte okuyalım.

 

ALLAH AŞKI

Allah’ım divanına duran olayım!
Resulüne, Kuranına, uyan olayım!
Kalbimi zikrinden mahrum eyleme,
Senin için yanan, kuldan olayım!

Ey Resulüm kapında kölen olayım!
Yolundan şaşmadan giden olayım!
Sen insanlığa rahmet olarak geldin,
Kıymetini bilen kuldan olayım!

Allah, Resul diyerek feryat edeyim!
Gözlerimden iplik iplik yaşlar dökeyim!
Senin için coşsun, yansın yüreğim!
Rey yan denen kapından,aşkla gireyim!

Kevser havuzunun başına varayım!
Kevser suyundan içenlerden olayım!
Dua’mı kabul et, neolursun yarab,
Cennetine giren kuldan olayım!

Allah’ım aşkınla yağmur olayım!
Senin aşkınla, Resullahı bulayım!
Bu emanet nefesi, alıp verdikçe,
Sonsuz şükreden, kuldan olayım!

Dilimdeki duamı kalbime nakşet Ya Rab !
Resûlünün aşkını sönmeyen aşk et Yâ Rab !
Kur’ân,sünnet,icmayı ömrüme meşk et Yâ Rab !
Huzuruna imanla gelen kuldan olayım.

Sami ASLAN İstanbul, 21.12.2010
Koca Çınar,Adlı şiir KitabındanŞimdiden tüm okuyucuların ve İslam âleminin Ramazan Bayramını kutluyor, saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Allaha emanet olunuz.,


SAMİ ASLAN-ŞAİR YAZAR.


 


 


 


 

Yorum Ekle