Amasya İtimat

ONLAR KAYALARIN KAPLANLARI..

Samsun Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü, Amasya 73. Şube Müdürlüğü tarafından “PRESTİJ PROJESİ” olarak tanımlanan Yeşilırmak Islahı çalışmaları çerçevesinde sedde çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor.

Yapımına 2016 yılında başlanan ve 2017 yılında da aralıksız olarak çalışmalarına devam edilen Yeşilırmak Nehri’nin ıslahı projesinde 4.5 kilometrelik alanda yatak ve sedde tanzimi çalışmaları tamamlanmış olup, yapılacak olan 9 kilometre taş tahkimatının şimdiye kadar yaklaşık 2.5 kilometresi tamamlandı.

Kayaların aslanları olarak tanımladığımız DSİ personeline bu kayaları patlatıp yüklemesini yapan kayaların kaplanlarını, Alpaslan- Karsavul yolu 2. kilometresindeki Taş ocağı şantiye alanında ziyaret ettik. Son derece riskli bir iş yapan, oda büyüklüğündeki kayaları çıkarıp parçalayan ve kamyonlara  yüklemesini yapan kaya kaplanları Pazar günü hariç bu zorlu görevlerini yerine getiriyorlar.

Samsun Zirve Yol İnşaat firması yetkilisi Mustafa Çakır’dan çalışmaları ile ilgili bilgi aldık. Çakır; “Taş ocağında kayaların patlatılması, kamyonlara yüklenmesi ve  ocağın işletilmesi firmamız tarafından yapılıyor. Taş çıkarılması için 15 günde bir patlatma yapıyoruz. Günlük 20 ila 30kamyon taş yüklemesi yapıyoruz. Toplamda 5 kişi çalışıyoruz ve ekmeğimizi gerçekten taştan çıkarıyoruz.” dedi.

Yorum Ekle