Amasya İtimat

OKUMA SEVİNCİ

Okullarımızın açılması, yeni umutların canlanmasını getirir. Ders zili, yeni ufuklara yolculuğun başlangıcı demektir.


Okuma saati uygulaması çekici duruma getirilebilirse, ilçemizin başarı grafiğinin yükselmesine katkıda bulunur.


Öğrencilerimizin yaşına uygun kitap seçiminde yardımcı olacak olan öğretmenlerimizin katkıları, yol göstericiliği çok önemli. Bütün öğretmenler, deneyimlerini öğrencilere yararlı olacak biçimde düzenlemelidir… Zorlayıcı olmak yerine özendirici olmalıyız… Velilere de iş düşüyor… Çocuklarına öykü, roman, şiir kitapları almalılar… Ders kitaplarının devlet tarafından veriliyor olması, para konusunda bir rahatlık sağlamıştır… Demek istediğim, ders kitapları için ayrılan paraları, okuma kitapları için harcamaktan kaçınmamalıyız.


Özellikle ilköğretim öğrencilerine yönelik düşünelim. Çocuk kitapları yönünden şanslıyız.. Bu kitapları öğretmenler, anne ve babalarda okumalı. Okunan kitaplar hakkında konuşmalıyız. Tanıtıcı yazılar, sözlü tanıtımlar etkili olur diye düşünüyorum.


Yazarlarımızın doğum ve ölüm yıllarına uygun tanıtıcı panolar hazırlanabilir. Sözlerimi, bu yıl Samed BEHRENGİ’nin ölümünün 40. yılı bu yönde bir çalışma çocuklar için çok yararlıdır.


Öyküleriyle dünyanın bir çok ülkesinde çocuklara kitap okuma sevgisi aşılayan Samed BEHRENGİ Aras Nehrine kavuşalı 40 yıl oldu.


Behrengi 1968 Ağustosunun 21. günü Azerbeycan’da Aras Nehri kıyısında ölü olarak bulundu…


Samed BEHRENGİ’nin “Bir Şeftali Ben Şeftali” adlı kitabını okumuştum… Bütün kitaplarını arayıp buldum sonra.. Bugün bile arada bir bazı öykülerini okurum. Her okuyuşumda sevinç kaplar içimi. İyi ki böyle büyük bir yazar yaşamış ve bu öyküleri yazmış, derim.


Konuşan Bebek, Kargalar, Altın Civciv, Bu Gelen Köroğlu’dur, Sevgi Masalı, unutulmaz eserleridir.


Allegorileri (sembollü anlatım) ustaca kullanıyor. Öykülerinde gürül gürül akan bir lirizm var. Hem küçüklere hem büyüklere sesleniyor. Derlemeleri de çok güzeldir.


1938 Tebriz doğumludur. İlkokul öğretmeniydi. Görünürdekinin altında yatan anlamı deşen, yaşam çelişkilerini çözümlemeye ve değişik katmanlarını birbirinden ayırt etmeye yardımcı olacak bulguları ortaya koymakta ustaydı.


BEHRENGİ bir cinayete kurban gitti. Katilleri bulunamadı. Bu yönüyle Sabahattin Ali’yi çağrıştırır… Bu iki yazarı, eserlerini okuyarak yaşatalım.


Okuma sevinciyle kalınız.

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.