MUTLULUK DİLEKLERİMLE…

Tokat, Erbaa, Karayaka ve Tepekışla’da ziyaretler gerçekleştirdik.  Ramazan Bayramı öncesi iftar ve sahur programlarında milli ve manevi duygular yüklendik. Milli ve yerli olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ziyaretlerimizde dile getirdik.

Bayram namazımızı doğduğumuz köyde kıldık. Namaz sonrası toplu yapılan bayramlaşmaya katıldık. Önden giden akrabalarımızı, dost ve arkadaşlarımızı dahi bir Fatiha okuyacak kimsesi kalmayanlara dualar gönderdik.

Tokat’ta ve Erbaa’ da görüşmek istediklerimiz, özlediklerimiz, yarınlara uzanmak istediklerimiz vardı. Bir kısmı ile gerçekleştiremedik.

Bayram sonrası kayınbiraderim Mehmet Koçhisar’ın kızı, eşimin yeğeni sevgili yeğenimiz Gamze Betül Koçhisar ile Erdi Soğan’ın söz kesme merasiminde bulunduk. İstek üzerine yüzüklerini takma görevini yerine getirdik.

Uzun yıllar teftiş kurulunda görev yapmamdan kaynaklanan bir titizlikle kısa bir taramayla konuşma metni hazırladım.

Teknolojinin ışık hızıyla geliştiği ve değiştiği çağımızda bize has kültürümüzden taviz vermemek, biz olarak medeniyetin ötesinde 21. Yüzyılın en önde ülkelerinden biri olma mücadelesindeki yerimizi sağlamlaştırmamız gerektiği inancındayım. Gelenek ve göreneklerimiz daha sağlıklı yarınlara taşınmalıdır. Bu nedenle yaş farkı gözetilmeden törenlerde, düğün, nişan ve kız isteme ve dahi kültürümüzün içindeki tüm alanlarda birlikteliğimizi korumalıyız. Büyüklerin sahip çıkması, gençlerin isteği zenginliğimiz olarak programlara yansımalıdır.

Sevgili gençlerin, büyüklerin onayıyla sözlenmeleri, yüzük takma merasimleri ve düğün hazırlıkları çok önemlidir.  Bize has olan aile yapısının sağlamlığını çok güzel anlatmakta ve sonraki nesillere taşımaktadır.

Çok kısa tutmaya çalıştığım yüzük takma merasimi konuşma metnimi okuyucularımla paylaşıyorum.

“Değerli misafirler!


           Evlenme kararlarını duyurmak ve sizlerin de bu güzel güne şahit olmanızı isteyen kızımız Gamze Betül ve oğlumuz Erdi çiftine destek olmak üzere bu çiftin en mutlu günlerinde yalnız bırakmayıp geldiğiniz için onların adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Hoş geldiniz…
Evliliğin temeli olarak atılan bu yüzük takma merasiminde yüzükleri takma görevine beni layık gören Gamze Betül ve Erdi’nin ailelerine sonsuz teşekkür ediyorum.
Bir ömür boyu birbirilerine sadakatle bağlanmalarını dileyerek sizlerin huzurunda takıyor ve iki yüzüğü birbirine bağlayan bu kırmızı kurdeleyi mutluluğun bir açılışı olarak kesiyor ve genç çiftimize hayırlı olsun diyor, Mutluluklar diliyorum.
Hayırlı Olsun…”

Devamında Erbaa’da ikamet eden emekli meslek dersleri öğretmeni, halen özel bir okulun müdürlüğünü yapan Fatih Uslu’nun yaptığı duanın ardından takı merasimi başlıyor.  Kız ve erkek aileleri ve yakın akrabaları altın ve para takıyorlar.

Artık, genç çiftin, arkadaşlarının ve ailesinin eğlenme zamanı. Müzisyenlerin yörede hemen her düğün ve nişan törenlerinde söyledikleri oyun havaları ağırlıklı müzik katkılarıyla.

Bir ara nişan pastası Gamze Betül ve Erdi tarafından kesiliyor. İlk lokmaları karşılıklı birbirlerine alkışlar eşliğinde ikram ediyorlar.

Gecenin öteki yarısına doğru tamamlanan eğlence sonrası resimler çekiliyor. Aileler, arkadaşlar ve dostlar gecenin anısını fotoğrafa albümlerinde arşivlemek hem de sosyal medyada paylaşmak için önemsiyorlar.

Kız isteme adeti genç çiftlerin en heyecanlı günlerinden biridir. Ailelerin birbiri ile tanıştığı, çiftlerin evlilik yolunda ilk adımlarını attığı özel bir gündür. Türk kültüründe yüzyıllardır süren bir gelenektir.

Damadın ailesindeki en büyük kişi, “Allah’ın emri, peygamberin kavli…” diyerek söze başlar ve gelin adayını oğullarına ister. Aile büyüklerinin onayları ve gelin adayının isteği de göz önünde bulundurularak evlilik kararı alınır.

Söz kesimi üzerine sözü kesilen kız ve erkek el öperler.

Sonra sözü kesilen kız tarafından kahve ikram edilir.

Hayatlarını birleştirmeleri aileleri tarafından da onaylanan çifte söz yüzüğü takılır. Bir tepsi içinde bir kurdele ile birbirine bağlanmış yüzükler getirilir, tepsiyi genelde kızın kardeşi ya da bir yakını tutar. Aile büyükleri yüzükleri takıp, kurdeleyi keserler, aileler gençleri ve birbirlerini tebrik ederler böylece söz kesilmiş ve mutlu bir yuvanın ilk adımı atılmış olur.”

Koçhisar ve Soğan ailelerine hayırlı olsun diyor, genç çifte mutluluklar diliyorum.

Osman BAŞ

Yorum Ekle