Amasya İtimat

Makedonya’da 19 Mayıs Coşkusu

Makedonya Cumhuriyeti’nin doğusunda ilk kez 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için bir ilçe merkezinde gece etkinliği düzenlendi.

Radoviş ilçesinde 19.19 da başlayan kortejde Makedonya ve Türk Köyleri Folklor ekipleri ve Türk kökenli vatandaşlar şehirde yürüyerek Radoviş meydanına geldiler.

İyilik Hareketi Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ve Doğu Makedonya Türkleri Derneği’nin birlikte düzenlediği etkinlikte ünlü sanatçı Tuğba Özay ve Bahri Bend grubu sahne aldı.

İyilik Hareketi öncüsü, şair yazar Kasım Alper Özdemir açılış konuşmasında.

Sizlere Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 da ayak bastığı Samsun’un ve milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır dediği Amasya ve Eyüpsultan’ın selamını getirdim. Tam dört yıldır Makedonya’nın doğusunda sosyal sorumluluk adına köylerde ve şehirlerde okullarda bir çok güzel faaliyetlere imza atıyoruz.

Sizler bu toprakların gerçek sahipleri ve aziz hatıralarsınız. Ömrüm yettikçe Balkanlara Türk coğrafyasına hizmet etmek onurunu yaşayacağım; dedi.

Etkinlikte konuşan Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Makedonya Milletvekili Dr.Enis Beycan ise böyle güzel bir etkinliğe vesile olan ve bu topraklara sevdalı olan Kasım Alper Özdemir’e ve Doğu Makedonya Türkleri Derneği emekçilerine teşekkür ediyorum; dedi.

Tuğba Özay ise bir bayram akşamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yetiştiği topraklarda olmak ayrı bir güzellik, emeği geçenlere canı gönülden teşekkür ediyorum; dedi.

Yorum Ekle