LEADER YAKLAŞIMI TOPLANTISI BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma (IPARD) programı kapsamında desteklenecek tedbirler arasında “Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması – LEADER Yaklaşımı” çerçevesinde ilimizde 21 Eylül 2016 Çarşamba günü bir  toplantı yapıldı.

Tarım Bakanlığı LEADER Yerel Kalkınma Uzmanı Orhan Polat ve Hale Ertopçu Boztepe’nin sunum yaptığı toplantı Amasya Belediyesi Kültür Merkezi Zeynep Hatun salonunda   saat 10.30’da saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile  başladı. Toplantıya; İlimiz Vali Yardımcısı Ertuğrul Egemen, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Amasya Sanayi Ticaret Odası Başkanı Murat Kırlangıç, il düzeyindeki daire amirleri, ilçemiz Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Zehra Özyol, Göynücek Belediye Başkanı Kemal Şahin, İl Genel  Meclisi Üyesi Gönül Hayati Özkan ve Yusuf Koca, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Bünyamin Şahin, İlçe Tarım Müdürü Mustafa Okur, Ziraat Odası Başkanı Hasan Dikmen Ak Parti ilçe Başkanı Tekin Sobacı, Cumhuriyet Halk Partisi ilçe Başkanı Ömer Özalp, Milliyetçi Hareket Partisi ilçe Başkanı Aslan Berber, Orta Karadeniz Ekolojik Tarım Çiftçi Platformu Kurucu Genel Koordinatörü Kemaleddin Oktay, Sivil toplum kuruluş ve kooperatif yöneticileri muhtarlar  katıldı.

Toplantıya Gümüşhacıköy 2 otobüs ve özel araçlar ile katılırken, Göynücek ilçesi özellikle bayanlardan oluşan kalabalık ile salona geldi. İlimizin en küçük ilçesi Hamamözü’nden ise toplantıya çok az bir katılım oldu.

Tarım ve  Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu İl Koordinatörü Okan Sezgin’in açış konuşmasından sonra slayt gösterisi eşliğinde söz alan  LEADER Uzmanı Polat, “Tarım Bakanlığı’nca “LEADER Tedbiri bilgilendirme ve harekete geçirme projesi uygulamaya başladı. Amasya’ya bağlı Taşova, Gümüşhacıköy, Göynücek ve Hamamözü ilçeleri arasından iki ilçe puan esasına göre seçilecek . Ülke genelinde on ilimiz Ankara, Amasya, Çanakkale, Diyarbakır,  Kastamonu, Denizli, Erzurum, Manisa , Ordu, Samsun bu projeden faydalanma hakkına sahip. Bu toplantı dört ilçe için büyük önem arz etmektedir. Eğer ilçemiz verilecek katılma isteği mektuplarına göre seçilirse Taşova ilçemizde çalıştay yapılarak paydaşlar bilgilendirilerek görüşleri alınacaktır. Konu ile ilgili bir dernek kurulması ve özellikle derneğin 16 kişilik kurucular kurulunda 1/3 kamu kurum kuruluşlarından,1/3 sivil toplum kuruluşlarından , 1/3 genç ve bayanlar ve üreticilerden oluşan bir dernek oluşumu gerekiyor. Dernek üyelerinin çoğaltılması önemlidir.”

Toplantıda ilçemiz adına söz alan Belediye Başkanı Bayram Öztürk, Amasya Taşovalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Kurt, Taşova Orman Köylüleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TOKSOY)  Başkanı Kazım Özdemir, Esnaf ve Sanatkarlar Odası adına Yusuf Yücel , Boraboy köyü muhtarı Seyit Ahmet Ertekin, Gökpınar köyü muhtarı Metin Şahin ve Boraboy gölü İktisadi işletmesi Müdürü Nafız  Özmen  kısa birer konuşma yaptılar.

Toplantı öncesi katılımcıların imzası alınırken, toplantı sonrası yine katılımcılara Niyet Mektubu imzalatıldı.

Konu ile ilgili OKET Çiftçi Platformu Kurucu Genel Koordinatörü Kemaleddin Oktay’ın yaptığı konuşmanın videosunu kendi Face Book sayfasından izleyebilirsiniz.

img_7852 img_7851 img_7849 img_7841 img_7842 img_7843 img_7845 img_7848 img_7840 img_7839 img_7838 img_7836 img_7835 img_7830 img_7825 img_7826 img_7831 img_7832 img_7827 img_7828 img_7833 img_7834 img_7829 img_7824 img_7823 img_7822 img_7821 img_7820 img_7818 img_7819

Yorum Ekle