LADİK ile KAVAK, YEG ve KADINLARLA CANLANACAK…

Ahmet Günaydın

16 Haziran 2022 günü Taşova Yerel Eylem Derneği YEG Derneği  olarak YEG’lerarası tanışma amaçlı Ladik ve Kavak gezisi düzenlendi.

Yönetim kurulunda yer aldığım  Taşova Yerel Eylem Derneğinin  gezisinin ilk durağı Taşoa’ya  75 kilometre uzaklıktaki toplam 21.260 nüfusuyla Kavak ilçesi oldu. Küçük bir ilçe olan 2011 yılında tamamlanan Organize sanayi bölgesi ile atağa kalkmış,  yeni kurulan sanayi işletmeleri ile büyümesini sürdürüyor. Bazı konularda Taşova’dan önde olsa da basın noktasında ilçemizin çok gerisinde. İki ayda bir Kavak Belediyesi tarafından çıkarılan renkli yerel gazetesi var. Samsun’a  50 kilometre mesafede olması Kavak için hem avantaj hem de dezavantaj teşkil ediyor.

1934 yılında belediye  teşkilatı kurulan Kavak Belediyesi tarafından 350 metrekarelik kapalı alan tahsis edilen Kavak Kadın Girişimi ve Üretimi Kooperatifindeki bayanlar tadilatı süren binada arı gibi çalışıyorlar. Kavak YEG Derneği Müdürü Ebru Akman, hemcinsleriden oluşan kadın kooperatifi ile el ele vererek doğdukları ilçeye katma değer sunmak için gayret ediyorlar.

Kavak Belediye Başkanı ve aynı zamanda Kavak YEG Derneği Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, YEG Derneği Müdürü Ebru Akman ve Adnan Geçgel ile Kavak Kadın Girişimi ve Üretimi Kooperatifindeki bayanlara misafirperverliklerinden dolayı  teşekkür ediyoruz. Gezimizin  ikinci durağı Taşova’ya 46 kilometre uzaklıkta 1871 yılında belediye  teşkilatı kurulan  16.320 toplam nüfusuyla Ladik oldu.

Ladik’te önce Belediye Başkanı ve aynı zamanda Ladik YEG Derneği Başkanı olan Mimar Nurhan Yapıcı Özel’in 4 bin beşyüz metrekare alanı satın alarak yaptırdığı otantik  yöresel pazar yerini ziyaret ettik. Ladik Belediyesi tarafından kooperatife tahsis edilen Yöresel Ürünler pazarındaki mekan gerçekten mükemmel olmuş. Heyeti karşılayan Ladik YEG Müdürü Elif Arslantaşlı ve Uzman Murat Yılmaz, önce Ladik YEG Derneğini daha sonra da Samsun yolu kenarındaki Ambar köyü gezdirdiler.

Ambarköy müzesinin yapımına 2010 yılında Kaymakam  Kadir Perçi tarafından başlanmış. İlçemizin bazı köylerinden satın alınan ambarlar da burada sergileniyor.

Ladik’e iki kilometre uzaklıktaki Ambar köy müzesi özellikle yaz mevsiminde gezilip görülmeye değer bir mekan. Başkan Özel diyor ki; ‘Ladik ve Akdağ yaylarında oksijen oranı 47.8 ile Kaz dağlarından sonra ikinci temiz bir yöremiz. Yedi kilometre uzaklıkta kayak tesisimiz var. İdeal sıcaklıktaki Suyu ve tertemiz, modern Hamamayağı kaplıcamız ve Turna balığıyla ünlü ve bir çok kuş türüne ev sahipliği  yapan  Ladik gölümüz var.”

Taşova’dan 73 yıl önce kurulan Ladik köy sayısının (Samsun büyükşehir olduğu için mahalle hükmünde) az olması nedeniyle toplam nüfusu Taşova’yı hiçbir zaman geçemedi. Çimento fabrikası olmasına rağmen merkez nüfusu da Taşova’yı geçemedi. Basın olarak ayda bir çıkan Ladik Akdağ gazetesi yayınlanıyor. Basın konusunda da ilçemizin gerisinde. Aşırı soğuk olması ve Ana yol üzerinde olmaması Ladik’in en büyük dezavantajı.

Ladik Belediye Başkanı ve aynı zamanda Ladik YEG Derneği Başkanı Mimar Nurhan Yapıcı Özel, Ladik YEG Derneği ve Laodikea Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne misafirperverliklerinden dolayı  teşekkür ediyoruz.

Yorum Ekle