KUTSAL MÜESSESE EVLİLİK

KUTSAL MÜESSESE EVLİLİK


 


Değerli okurlar,


Günümüzde evliliklerin ne kadar kolay başlayıp ne kadar kolay bittiğine maalesef hepimiz şahit olmaktayız.


Eskiden görücü usulü evlilikler yapılırdı, buna rağmen yapılan evliliklerin ömürleri, bir yastıkta bir ömür boyu sürer giderdi.


Peki, şimdi ne oldu da yapılan evliliklerin ömrü kısa oluyor?


Günümüzde yapılan evliliklerin maalesef boşanmalarla bitmesi son yıllarda o kadar artmış durumda ki, yapılan istatistiklerde 10 yıl içinde boşanmalar iki katına çıkmış durumdadır.


Değerli okurlar, boşanmaların başında gelen şiddetli geçimsizlik nedenlerinin başında, bana göre, hayat şartları ve geçim derdi geliyor.


Onun dışındaki en önemli faktör ise, evliliğin gerçekten kutsal bir müessese olduğunun bilincine varamamak diyebiliriz.


Her ailede olan ve zaman zaman yaşanan problemler, karşılıklı sevgi ve saygı çerçevesinde çözülmesi gerekirken, maalesef şiddetle ailenin birbirine tahammülsüzlükleri artarak, karşılıklı sevgi ve saygı hızla yok olmaya başlar. Sonuç ise acı bir ayrılığın habercisi olur.


Fakat bu ayrılıktan en çok etkilenenler ise yine çocuklar olurlar.


Oysa iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta diye verilen sözler tutulmuş olsa ve karşılıklı anlayış, saygı sevgi çerçevesinde evlilikler sürdürülse, evlilikler hem daha sağlıklı hemde daha uzun ömürlü olacaktır.


Kıymetli okurlar,


Eğer günümüzde de, görücü usulüyle yapılan evlilikler gibi, evliliğin temelinde saygının ve sevginin hâkim olduğu evlilikler olsa, bugün boşanmalar ve aile kavgaları asla olmayacaktır.


 

Bu vesileyle aile içinde, eşler arasında yaşanan ufak tefek çatışmalar daha kolay çözülecek, bununla birlikte ise ayrılıklarda olmayacaktır.

Eğer evliliklere bu ciddiyetle bakılırsa, ayrılık eşler arasında en son akla gelen bir çözüm olacak ve ayrılıklar olmayacaktır.


Ailede eşlere büyük görevler düşer, bu görevlerin başında fedakârlık gelir, birlikte düşünme, birlikte hareket etme, birlikte karar verme, saygı ve sevginin hâkim olması evliliğin temel unsurlarıdır.


Paylaşma, yardımlaşma aile içinde mutluluk yayma ailenin birbirine sabırlı davranması, kırıcı olmamaları gibi konular evliliğin olmazsa olmazları arasındadır. Yoksa maddiyatın gelip geçici unsur olduğunu, sağlıklı ve mutlu yaşamanın her şeyden daha önemli olduğunu, iki tarafta iyi bilmelidir.


 

Burada şu önemli konuyu da işlemeden geçemeyeceğim!

Evlilik veya evlenmek, zevk için yapılmaz, evlenmek aileyi teşkil eder ve çok kutsal bir müessesedir. Bu kutsal müessese ne kadar düzenli olursa, o kadar uzun ömürlü olur ve bir yastıkta ömür boyu sürer gider, bu evliliklerden ise sağlıklı nesiller dünyaya gelir. Yoksa düşünülmeden ve sadece evlilik olsun diye yapılan veya yaptırılan evliliklerin sonucunda dünyaya gelen çocuklar, iki arada kalarak büyük sarsıntılar yaşarlar ve mutlu olamazlar, kısacası bir yığın acı durumlar ortaya çıkarır.


 

Sevgili okurlar, Aile kavramı çok önemlidir ve Aile kavramı bitme noktasına gelmiş toplumlarda problemler çok daha büyüktür.

 

Ülkemizde ise örf adet gelenek görenek ananelerimiz ve aldığımız terbiye saygı ve sevgi, Aile kavramını önemseyerek, özenle geniş Aile yapımızdan ayrılmamaya çalışıyoruz,

 

Buna rağmen aileler hızla çekirdek aile yapısına dönüşüyor.

Bizler ise koskoca bir ah çekerek, nerede o eski günler, nerede o eski aileler diyerek hayıflanıp duruyoruz.


 


Saygılarımla


Sami ASLAN –ŞAİR YAZAR

Yorum Ekle