Amasya İtimat

KÜLTÜR ve SANATTA DA BİR ÇOK KÖYÜMÜZDEN ÖNDE…

Necati Çıra-Dereli Haber

Taşovamızın aktif köylerinden Dereli köyü daha Taşova ilçe bile değilken, eğitimde ilk hamlesini 1932 yılında köye ilk okul yaptırarak başlatmış, bu okulda 16 çevre köy çocukları eğitim görerek günümüze değişik bölümlerden bir çok fakülte mezunu insanlarımızın yetişmesine vesile olmuştu.

Eğitimle beraber Dereli, kültür ve sanat noktasında bir çok köyümüzden önde.

İşte Taşova Dereli köyünden yetişen Kültür ve Sanat elçilerimiz:
Orkuncan İzan Kimdir? 21 Şubat 2023 günü vefat eden Dereli köyünden Emekli Öğretmen Yazar İbrahim İzan’ın Matbaacı olan oğlu Ahmet İzan’ın oğludur.
Orkuncan İzan, 1992 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdikten sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde oyunculuk dersleri aldı. RS İletişim Menajerlik şirketine bağlı olarak çalışan Orkuncan İzan, 2010 yılında Fehim Paşa Kolay isimli tiyatro oyunuyla sahneye adım attı. Sonra birçok tiyatro oyununda rol aldı. Orkuncan İzan, Kadıköy Boa Sahne’de devam eden tiyatro çalışmaları yanı sıra 2020 yılından itibaren ”Hekimoğlu”, ”Yargı”, ”Güzel Günler” gibi çeşitli dizilerde rol aldı. Yeni projelerde yer almayı sürdürüyor.

YILMAZ CEYLAN

Dereli köyünde doğan Ceylan İstanbul’da ikamet eden Ceylan bir çok dizide önemli rollerde oynadı.

Yılmaz Ceylan oynadığı diziler;
2013 – Böyle Bitmesin
2013 – Osmanlı Tokadı
2014 – Karadayı
2014 – Kaçak
2013 – Çalıkuşu (Hülleci)
2014 – Kod Adı Reaksiyon
2014 – Yasak
2014 – Diriliş
2015 – Kara Kutu
2015 – Gerçek Cinayet Hikayeleri
2016 – Arka Sokaklar
2016 – Adını Sen Koy (Murat Komiser)
2017 – No: 309
2018 – Payitaht Abdülhamid
2018 – Beyaz Karanfil
2019 – İncir Ağacı

YILMAZ YILDIZ

Dereli köyünde Hüseyin Yıldız’ın oğlu, İstanbul’da yaşıyor. Dizi oyuncusu ve Yazar, 1985 doğumlu. (Şefik) Komutan rolünde Kanal 7 oynayan Yıldız aynı zamanda Şair ve ”Ayaz Vurmuş gecelere” isimli bir kitabı var. 

Tayyar Çıra, Almanya komedi Talk şhovcu, Hüseyin Çıra’nın oğlu 1981 doğumlu

ve ABDULLAH ERYILMAZ

İlçemiz  Dereli köyü halkından olup, 47  yıl boyunca Almanya’nın Berlin kentinde ikamet eden sanatçı Abdullah Eryılmaz tatile geldiği köyünde 6 dakikalık kısa film hazırladı.

Kaset ve cd’leri olan Eryılmaz’ın Almanca olarak basılan “MEIN ONKEL UND SEIN FREUND” adlı kitapta öykü, skeç, şiir ve mizahi konular yer alırken, bir çok filmde de rol almış. Esprili kişiliğinin yan ısıra özde bir çevreci olan Eryılmaz, kısa filmde yönetmen, oyuncu ve senarist  olarak yer aldı. Kısa filmde Filiz Bayrak ve Seher Nur Oral rol alırken, filmin kurgu, montaj ve kameramanlığını Serkan Ceylan yaptı.

Yorum Ekle