KÖYLERDE SU SAATİ UYGULAMASI

“Köylerimizde Su Saati Uygulaması Yaygınlaştırılıyor”

Kaymakam Engin Uysal, Çakırsu köyünü ziyaret edip köy halkı ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi, yapılmış olan depo, su ve parke çalışmalarını yerinde inceledi, ayrıca su saati uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Köy muhtarı ve köy halkı tarafından karşılanan Kaymakam Uysal “Hayatımızda suyun önemi büyük. Günümüzde ise yağmurların azalması ve kuraklıktan dolayı suyun önemi çok daha artmıştır. Sularımız daha bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Diğer yandan adaletli ve etkin şekilde içme suyu tesislerimizi kullanmak istiyorsak muhakkak bunun bir ölçüsü olmalıdır. Yoksa bir kısım insanımız yüzlerini yıkamaya su bulamazken bir kısmı ise sürekli bahçe sulamakta, suyu komşularının hakkını düşünmeden israf edebilmektedir.  Bunun için içme sularıyla ilgili yönetmeliğin 6.maddesi, Valiliğimiz ve yaklaşık iki buçuk ay önce Kaymakamlığımızın köy muhtarlıklarımıza resmi yazıyla bildirildiği gibi yaklaşık 16 ton(15,8) köydeki ortalama bir ailemiz için ücretsiz olmakla birlikte bu ölçünün üzerindeki kullanımların belli bir düzene girmesi için 16 tondan sonrası su saatlerine göre ücretlendirilecek ve eğer bedava olan bu miktar aşılmış ise toplanan paralarda yine köy tüzel kişiliğine ait hesapta toplanarak yine köyün su işlerinde kullanacaktır. Her haneye su sayacı takılması gerekmektedir. Burada en büyük görev muhtarlarımıza düşmektedir. Muhtarlar su sayaçlarının mutlaka hanelere takılmasını sağlamak ve kendilerine dağıtılmış olan Su Abone Defteri ile bu uygulamanın takibini yapmak zorundadır.

Köylü – Devlet iş birliği ile 16 tonu aşılması durumunda su bedelinden toplanan paralar ile köyün diğer su işleriyle ilgili ihtiyaçları da karşılanacaktır. Bu uygulama öncelikle adaleti, düzeni sağlayacak ve köydeki vatandaşlarımızın faydasına olacaktır.” dedi.

Yorum Ekle