KÖY PAZARINDA SATICILAR DERTLİ

Her hafta Perşembe günleri kurulan Pazar yerinde köy ürünlerine rağbet giderek artıyor. Yaz mevsimi sonunda elde edilen genellikle kış mevsimlerinde tüketilen ve tamamı yerli olan doğal köy ürünleri halkın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Atatürk Bulvarı kaldırımlarına açılan Yöresel Köy Ürünleri Pazarı’na sabah erken saatlerde minibüslerle getirilen ürünler, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.  Pazarda birçok yöresel ürün yaşlı kadınlar tarafından satışa sunuluyor. Yöresel ürünler almak için pazara gelen vatandaş ise satışı yapılan yöresel köy ürünleri pazar yerinin daha hijyenik ve sağlıklı olması için çalışma yapılmalı üzeri kapalı tezgahlar yapılmış, yine de yetersiz kaldığını ifade ediyor.
Yöresel ürünlerin doğal ve kaliteli olduğunu dile getiren vatandaş ,Herkes kendi köyünde ürettiği ürünlerini gelip burada satıyor. Biz de gönül rahatlığıyla alıp yiyoruz. Başka yerlere göre fiyatlar da uygun, fazla yüksek değil. Peynir, pekmez, yoğurt, süt, meyve, sebze, turşu yaprak, kuru bakliyat burada ne ararsan var.

Pazarcılar  sorunlarını dile getirerek, Pazarlar halk içindir. Köy ürünleri doğal, sağlıklı ve katkısız oldukları için tercih ediliyor. Burada her türlü ürün sergilenir. Pazarcılık oldukça zor ama para kazandıran bir meslek. Tabi pazarların konumu da oldukça önemlidir. Özellikle gıda ve giyim başta olmak üzere türlü çeşit mal grupları sergilendiği yer sağlığı tehdit ediyor. Pazara gelen  gıda maddeleri yerlere serilmiş, toz toprak içerisinde. Toz toprak içerisinde satış yapan pazarcı esnafının satış yaptığı yer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Belediyenin önünde yer alıyor. Yeni Pazar yeri vaad edildi ama bir gelişme görülmedi. Mevcut Pazar yerinde hijyenik bir ortamın oluşması için bir çalışma yapılabilir. Soğuk havalardan korunmak, ıslak zemin ve çamur içerisinde ürünümüzü satmak oldukça zor olduğunu dile getirdiler.

 

 

Yorum Ekle