Korona tedbirleri 29 Nisan’da başlıyor…

26.04.2021 tarihli kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada özetle:
🔺Bayram sonrasına kadar yeni tedbirler gelmiştir.
🔺29 nisan 2021 perşembe akşamı saat 19:00’dan başlayıp 17 mayıs 2021 pazartesi sabah 5:00’e kadar sürecek şekilde TAM KAPANMA’ya geçilmiştir. Bu tarihler arasında KESİNTİSİZ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAKTIR.
🔺İç işleri bakanlığı genelgesinde belirtilen üretim, imalat gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verecektir.
🔺YEME İÇME sektöründe SADECE PAKET SERVİS ile hizmet verilebilecek, şartları uygun olan işletmeler bu hizmeti gerektiğinde KESİNTİSİZ devam ettirebilecektir.
🔺ZİNCİR MARKETLER Pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdüreceklerdir.
🔺Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirlerarası toplu taşıma araçları %50 kapasite ile çalışabilecektir.
🔺Önceki uygulamalardan farklı olarak bu defa konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.
🔺Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarındaki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacaktır.
🔺Anaokulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.
🔺Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacaktır.
🔺İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlar, vefa ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.
🔺Vatandaşların mağdur olmaması için kurumlar gereken tüm tedbirleri alacaktır.
🔺Tedbirlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecek.
🔺AVRUPA’nın açılma sürecine girdiği dönemde geride kalmamak için vaka sayılarını 5000 altına indirmeliyiz

Yorum Ekle