KIZ ÇOCUK ERKEK ÇOCUK AYIRIMI

KIZ ÇOCUK ERKEK ÇOCUK AYRIMI


 


Değerli okurlar öncelikle sizlerle paylaşmış olduğum duygu ve düşüncelerime ilgi ve alâka göstererek okuma teveccüh’ü gösterdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.


 


Değerli okurlar bizler toplum olarak erkek çocuklarına gösterdiğimiz ilgi ve alakayı kız çocuklarına malesef göstermeyiz değimli?


Geçenlerde bir dost ziyaretine gitmiştim.Konu kızlara hakdan,mirastan açılınca o kadar geri düşünceli konuşmalara şahit oldum ki sormayın gitsin.Fakat bu konu beni o kadar rahatsız ettiki  kıymetli kardeşlerim!Bu konuyu sizlerle  paylaşmak istedim.


Şimdi değerli dostlar iki çocuğunuz var bunlardan birisi kız birisi erkek, kız okumuş önemli bir mevki sahibi olmuş kendi ayakları üstünde durabiliyor.Size zaten maddi ihtiyacıda yok.


Ama mevzu başka değerli okurlar,


Bu çocuk okumuş okumakla kalmayıp en dar günlerinde bile Anne ve Babasını asla yalnız bırakmamış onlara her konuda  adeta can simidi olmuş hem maddi,hemde manevi olarak destek olmuş.


Aynı şekilde erkek kardeşinede sonsuz yardımı olmuş.


Anne ve babasına adeta bir çocuk gibi bakmayı ihmal etmeyen bu kız çocuğu bununla kalmayıp birde erkek kardeşinin,erkek çocuğunu da özel okulda okutmaya başlamış.


İşte kıymetli kardeşlerim,enteresan konuda tam burada başlıyor.Çocuğunu özel okulda okutanında bir kız çocuğu olduğunu unutan o erkek çocuğunun Annesi,yani kızın erkek kardeşinin hanımı,ben kızlarıma hak vermem bizde öyle bir şey yok diyor adeta donup kaldığım bu söz üzerine hiç yorum yapmadım ama içime dert olduğu için siz kıymetli kardeşlerimle paylaşmak istedim.Yorum sizlerin değerli kardeşlerim.


Hz .peygamber efendimiz(s.v.s)Anne ve Babalara şöyle bir sözü olduğunu hatırlıyorum!


Çocuklarınız arasında ayrım yapmayın adil olun çocukların anne ve baba üzerindeki haklarından en önemlisi çocuklarına eşit davranmaktır.


Onun için değerli kardeşlerim,çocuklarımız arasında kız erkek ayrımı asla yapılmamalıdır.her türlü hak’da eşit davranmak her ana baba için en önemli bir görevdir.Günümüzde maalesef kız çocukları özellikle mal paylaşımında  ve eğitim  konulardan mahrum bırakılmaktadır.


Yine peygamberefendimiz s.v.s.Kız çocuğu olupda ona hakaret etmeyen onu erkek çocuğuna tercih etmeyen kimsenin cennete gireceğini söylemiştir.(Ebû Dâvud.”Edep”130).


Ama maalesef sevgili okurlar sizlerinde bildiği gibi,toplumumuzda kız ve erkek çocuğu arasında ayrım yapılmaktadır .Bilhassa kız çocukları mal paylaşımında mağdur edilmektedir.


Bu kul hakkı değilmi sevgili kardeşlerim.


Bu ayrımı asla yapmayalım sevgili kardeşlerim!Kız erkek fark etmez onlara adaletli davranalım! Saygı ve hürmetlerimle…


 


Sami ASLAN


 


 

Yorum Ekle