KİRAZ BU YIL ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Yıllar öncesinde Baraklı ve Tatlıpınar Köyü’nde ön plana çıkan kiraz şimdilerde Alpaslan ve Yerkozlu’da son yıllarda düzenlenen bahçelerle Yukarı Baraklı, Özbaraklı ve Tekpınar (Kıranürküt) köylerinden ilçemize önemli bir katkı sağlıyor. Kiraz sezonunda Baraklı, Alpaslan ve Yerkozlu’da alım merkezlerinde çevre illere, özellikle Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine önemli oranda kiraz sevkiyatı yapılıyor.

Amasya’da her yıl düzenlenen 12 Haziran festivalinde Alpaslan ve Yerkozlu kirazları derece alırken, İşin en güzel yönü ise rakım düzeyine göre kiraz sezonu ilçemiz köylerinde yaklaşık iki buçuk ay süre ile devam ediyor. Önce Yerkozlu, Alpaslan ve Baraklı’da, akabinde Tekpınar’da yetişen kirazlar ilçemize önemli bir girdi sağlıyor. Sezon başında marketlerde 15 liraya alıcı bulan kiraz, yedi buçuk liradan satılırken, pazar yerinde kilosu 4-5 liradan satılıyor.  Sezon başında kilogramı toptan 8-10 liradan alıcı bulan kirazın bugünlerde 3-4 liradan satılıyor. Kirazda rekolte önceki yıllara oranla düşük olsa da üretici bu yılki fiyatlardan memnun.

Kiraz denilince ilk akla gelen Alpaslan’da 0,9 kiraz çeşidi dayanıklılığı ve aroması nedeniyle Karadeniz sahili ve çeşitli uzak illere satılıyor olup,  2300 dekar kiraz alanımızdan her yıl ortalama 2000 ton ürün elde edilmektedir.

Yorum Ekle