KEY PARALARI MART AYINA KALDI..

              Kamuoyunda KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı hesaplarının ikinci parti ödemesinin yolunu açacak olan tasarı TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edildi.

             Tasarıyla birlikte, yaklaşık 3 milyon kişiye KEY ödemesinin yolu açıldı. Tasarının kabul edilmesiyle birlikte, hak sahiplerine yapılacak ödemelerde yeni bir sürpriz ortaya çıktı.

            Buna göre, ikinci KEY ödemesinden yararlanacak kişilere, yüzde 10 oranında faizin yanı sıra 23 liralık da temettü ödemesi yapılacak. Böylece, payları tam olarak yatan bir hak sahibi birinci ödemeye göre fazladan 162 lira almış olacak.


 


           Kimler yararlanacak?: İkinci KEY ödemesinden, Resmi Gazete’de yayınlanan listede ismi olduğu halde birinci KEY ödemesinden yararlanamayan hak sahipleri ile itirazda bulunan kişiler yararlanacak.


          Birinci ödeme sırasında, KEY payları düzenli yatan kişilere en yüksek bin 391 lira ödenmişti. İkinci ödemede ise aynı kişiye, 139 lira daha faiz ödemesi yapılacak.


Tavan ödeme baz alındığında, yüzde 10 faiz ve temettü ile birlikte, hak sahibinin alacağı tutarda toplam 162 liralık bir artış olacak. Birinci ödeme sırasında bin 391 lira olan tavan ödeme, faiz ve temettü ile birlikte bin 553 liraya ulaşacak.


        Ödemeler ne zaman yapılacak?: İkinci KEY ödemeleriyle ilgili bildirim süresinin aralık ayı sonuna kadar tamamlanması ve yapılacak çalışmalarla birlikte ödemenin yılın ilk çeyreğinde (mart ayında) yapılması öngörülüyor.

Yorum Ekle