Amasya İtimat

KENT KONSEYİ KURULACAK MI?

Kent konseyi,  3/7/2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanununun 76.cı maddesine dayanılarak hazırlanan   29/06/2009 tarihine kadar kurulması gereken,  fikirlerin tartışılacağı ve çözüm bulunacağı gönüllü olarak çalışılacak olan organdır.  Resmi gazetenin 06/06/2009 tarih ve 27250 sayı ile Temel kuralları kanunlaşmış, son şeklini  alarak yürürlüğe girmiştir.


 


Halkın   yönetime katılmasında önemli bir adım olan kent konseyi Türkiye’nin bir çok il ve ilçelerinde kurulmuş olup görev dağılımları dahi yapılmış, başarılı bir şekilde çalışmaya başlanmıştır. Gençlerin sakatların esnafın, öğrencinin, öğretmenin  her kesimin problemlerinin tartışıldığı ve çözüm bulunduğu  bir platform  olmuştur.


 


Belediyeye muhalif olan bir kuruluş değil amaç belediyenin yükünün daha da azalmasını sağlayan ve kolaylaştıran mahallelerde, sokak aralarında, fırın önlerinde caddede, kahvehanede asılsız dedikoduların önlenmesini sağlayacak yapıcı ve olumlu kararların alınacağı geniş katılımlı bir sivil toplum örgüt bütünlüğüdür.


 


Hemen hemen her adayın seçim beyannamesinde yer alan kent konseyi kurumunda ilçemiz biraz ağır mı davranmakta?..


 


Bu nedenlerle halkımızdan, halkın ve ilçenin tüm sorunlarının tartışılacağı çözüm önerilerinin oluşturulacağı en azından müşterek sorunlarımız karşısında  çıkış yolları bulmak adına fikir düzeyinde  katkılar sağlanacaktır.


 


Taşova’daki tüm sivil toplum örgütleri,kamu kuruluşları niteliğindeki meslek kuruluşları,sendikalar, teşkilatlanmaları tamamlamış siyasi parti yetkilileri vakıflar,dernekler muhtarlar kent konseyimizin kurulması için daha neyi bekleyeceğiz     Tek merkezden yönetim değil “birlikte yönetime” demokrasinin bir güzelliğini daha birlikte paylaşmak için neyi bekleyeceğiz.


 


Hep birlikte mutlu şekilde yaşadığımız güzel ilçemiz Taşova’nın eğitim sağlık, turizm,spor, ekonomik ve sosyal problemlerini,tarihi kültürel ve doğal güzelliklerini değerlendirecek,  çözümün bulunacağı görüşlerin paylaşılacağı ,asgari müşterekte birleşip bu fikirlerin uygulayıcısı olan, merkezi ve yerel idarelere fikirlerimiz düşüncelerimizi kurulacak kent konseyi ile artık bildirebiliriz.


 


Katılımcı, şeffaf ve sorgulanabilinir anlayışının hakim olacağı bir yönetim tarzı ile Taşova güzel günlere yol alacaktır.


 


Kent konseyleri belirtildiği üzere belediyelere muhalif bir platform değil, değişik fikirlerin ifade edildiği uzlaşma ve işbirliği ortamın yaratıldığı bir uzlaşma platformudur.


 


Pazar yerimiz, işçilerin durumu, istihdam, yüksekokul, engelli vatandaşlar, özürlü vatandaşlarımız, çocukların, gençlerin kadınların toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamak ,doğal güzelliklerimiz aklımıza  gelen her şey ama her şey, fikir ortamında yapıcı olarak modern ilçe Taşova için  çözüm KENT KONSEYİ…


 


Belediyeler kanununu 76 maddesi gereği kent konseyini kurmakla ve çalışma mekanı oluşturmakla mükellef olan kuruluş belediyelerdir. Mahalli İdareler seçimlerini takip eden üç ay içerisinde kurma zorunluluğu vardır. İsteyen herkes de bu kuruluş içerisinde çalışma gurubu oluşturabilir,dilekçesini vererek katılımcı olabilir, projeler hazırlayabilir.


 


Bu kadar güzel ve demokratik organ içerisinde görev almak isteyen insanlarımızı teşvik etmek herkesin asli görevidir.


 


Soruyorum,   Kent Konseyimiz kuruldu mu ?.. Kurulacak mı?.. kuruldu ise gönüllülük esasına dayalı olan bu platformda kimler var kurulmadı ise bir an evvel kurulması temennisi ile..

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.