KENDİ İŞİNİN PATRONU OLMAK İSTEYEN 77 KİŞİ MÜLAKATA GİRDİ

Taşova Esnaf ve Sanatkarlar Odası , İŞ-KUR, KOSGEB ‘in birlikte düzenlediği projede kendi işinin patronu olmak isteyen 77 aday mülakata katıldı.
28 Mart 2017 Salı günü Taşova Esnaf Sanatkarlar Odası , İŞ–KUR ve KOSGEB işbirliğinde; ekonomiye katkı sağlamak, devletin istihdam yükünü hafifletmek ve kendi işinin sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızı desteklemek amacıyla kendi işinin patronu olmak isteyen Amasya genelinde 77 girişimci adayı, alınacak 25 kişi içerisine girebilmek için komisyon karşısında projelerini sundu.
Mülakat sonunda açılacak kurslarda dilediği alanda bilgi, beceri ve meslek sahibi olacak. KOSGEB ile kendi işletmesini kurma imkanına kavuşacak. 77 başvurudan mülakat sonunda alınacak 25 yeni girişimci adayı Nisan ayında açılacak kurslara katılarak aldıkları sertifikalarla KOSGEB’ e başvurarak kendi işinin patronu olacaklar.
Amasya’dan gelen bayan adaylar arasında “ Solucan Gübresi” üreteceğini söyleyen Bayan girişimci kursiyer; toprağı verilen kimyasal maddelerden , kimyasal gübrelerden kurtarmak için “Solucan gübresi “ üretimi yapacağını, bu işi başaracağını , Türkiye genelinde de başarılı olacağını dile getirdi.
İŞ-KUR İş Danışmanı; “İş-Kur İl Müdürlüğü, Esnaf Odaları işbirliği içerisinde KOSGEB’in verilen girişimcilik desteği eğitiminin mülakatını yapıyoruz. Mülakata 77 başvuru oldu. Başvurular içerisinde dikkat çeken bayanların yoğunludur. Mülakat esnasında değişik projelerle de karşılaştık. Solucan gübresi, ekolojik bina yapımı , değişik kokulu taş imalatı gibi projeler var. Toplam 77 kursiyerin 25 tanesi asıl kursiyer olarak belirlenecek, eğitimleri 4 gün sürecek. Kursiyerler aldıkları sertifikalarla kurmak istedikleri işler için KOSGEB’e başvurabilecekler.” dedi.
Taşova Esnaf Odası Başkanı Süleyman Torun; “KOSGEB-İŞ-KUR aracılığı ile  amacımız Taşova’da yeni iş yeri açanlara hizmet vermektir. Şu ana kadar yine KOSGEB  ve İŞ –KUR aracılığı ile 17 kişi iş yeri açmıştır. İşlerine devam ettiği kayıt altındadır.” dedi.

 

Yorum Ekle