Amasya İtimat

Karadeniz genelinde sağanak yağmurlar, (Pazartesi’ye Dikkat)

Haber: Celal Çavdar

17 Mart 2023 Cuma günü Batı’da etkili olması beklenen sağanak yağmur Anadolu’ya yönelecek.
Cuma,  Cumartesi Batı  Karadeniz üzerinden  Taşova’ya ulaşıp, aralıklarla iki gün yağmur geçişleri görūlebilecek. Pazar, Pazartesi Gūneydoğu’da etkili olması beklenen  kuvvetli sağanak yağmur geçişleri  Adıyaman, Sivas,  Kayseri semalarından  Orta Karadeniz’e yönelecek.
Pazar, Pazartesi etkili olmasını beklediğimiz yağmurlar Samsun, Çarşamba, Ünye genelinde su baskını ve sel ihtimali kuvvetli. Kayseri, Sivas, Yozgat,  Tokat,  Ordu genelinde yoğun kar yağışı bekliyoruz.
Kar yağışlı bir ara  Boğalı dağları,  Esençay,  Kumluca,  Ardıçönū yaylalarında  Pazartesi sabah kar yağışı görūlebilir.
Kar yağışı nedeniyle sıcaklarda hissedilir değerlerde düşüş yaşanacak.
Tūrkiye genelinde bu hafta bahar yağmurları afet bölgesinde sel ve su taşkınına neden olurken, İstanbul, İzmit kuvvetli yağmur, bodrum katlarda oturanlara su taşkını yaşatabilir.
Antalya,  Manavgat, Alanya boyunca sahil bandında gökgürültülü yağmur sel ihtimali bekleniyor.
Niğde,  Kayseri,  Sivas,  Erzurum,  Erzincan, Kars,  Ağrı, Van,  Hakkari’nin ykseklerinde yoğun kar yağışı etkili olacak.
Doğu  Karadeniz’de sahil boyunca sağanak yağmur geçişleri ile su taşkını ihtimali çok kuvvetli. Yaylalarda  Ordu, Artvin boyunca kar Mart  Martlığını yaptı gene dedirtecek kadar yağacak.

PAZARTESİ’YE DİKKAT

Pazartesi 17 saat süreli sağanak yağmur.  Samsun,  Çarşamba,  Ünye,  Altınordu  Ordu geneli sel ihtimali çok kuvvetli 

Not: Pazar ve  Pazartesi  Sivas,  Kayseri, Tokat yoluna özel araçlarıyla seyahat edecekler yoğun kar nedeniyle mağduriyet yaşayabilirler. Bunu da buradan özellikle belirtmekte fayda var.
Yağmurların Taşova’ya ve vatanımıza bolluk, bereket getirmesini diliyorum.

Yorum Ekle