Amasya İtimat

İYİ ARKADAŞ OLMAK

0
441

İYİ ARKADAŞ GÜZEL DOSTLUK

 

İyi arkadaşlık  güzel dostluk gibisi yoktur.Fakat zaman olur en iyi arkadaşım dediğiniz arkadaşınız bile size en çok zarar veren arkadaşınız olup çıkıverir.Bu demektirki siz arkadaş seçiminizi iyi yapamamışsınız demektir. Birde siz nasıl arkadaşsınız,kendi kendinizi sorgulayarak bunu düşünmeniz lazım gelir.Eğer siz iyi bir arkadaş iseniz arkadaşınızda iyi olacaktır.Eğer siz iyi bir arkadaş değilseniz arkadaşınızda iyi olmayacaktır.İyi bir arkadaş arkadaşının nasıl biri olduğunu çok çabuk çözebilir.Ne demiş atalarımız,Arkadaşını söyle,sana nasıl biri olduğunu söyleyeyim.ne güzel bir söz değilmi sevgili dostlar.

Değeli okurlar.
İyi arkadaş her ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olan arkadaştır.
Arkadaşın iyisi en zor gününde yanında olan arkadaştır.Eğer misal verecek olursak,her hangi bir sağlık probleminiz olduğu zaman,arkadaşınız yanınızda ise,her hangi bir üzüntülü anınızda arkadaşınız yanınızda ise,mutluluğunuzda üzüntünüzde paylaşmanız gereken anlar olduğu zaman arkadaşınız hep yanınızda ise yarım ekmeğini art niyetsiz  sizle paylaşabiliyorsa,sizi hiç bir zaman kendi çıkarları kullanmıyor ve yüzüstü bırakmıyorsa,iyi günde,kötü günde hep yanınızda oluyorsa,sizin namusunuzu kendi namusu sayıyorsa, kötü günlerinizde her daim size elinden geldiği kadar maddi ve manevi  desteğini esirgemiyorsa,İmanlı,Kuran’lı ise içinde allah korkusu var ise gerçek bir arkadaştır gerçek bir dosttur.
Kıskanç bir arkadaş kadar size zarar verecek bir arkadaş yoktur.Size hiç kendini kötü belli etmeden size kıskançlık besleyen arkadaşınız olabilir. Bu arkadaşın her zaman size zararı olacaktır.

İyi arkadaş,sizin başarılarınızla gurur duyar,toplumda ve arkadaşlar arasında sizden övgüyle bahseder.
İyi arkadaş,olduğu gibidir,yapmacık haraketler istesede yapamaz.

Bazı arkadaşlar ikili arkadaşlığa fazla düşkündür. Sürekli sadece ikinizin yakın olmasını ister ve etrafınızdaki diğer arkadaşlarınızla hem sizin, hem kendilerinin yakın olmasından rahatsız olurlar ve bundan hoşlanmazlar. Bu tip arkadaşlar kıskançtırlar.
Arkadaşlıkta anlayışlı olmak,tüm sosyal ilişkilerde olduğu gibi arkadaşlıkta da arkadaşlığı  sağlamlaştıran davranışdır.
İyi arkadaş duygularını size anlatmaktan korkmaz.
Yukarıda  yazımda’da bahsettiğim gibi,arkadaşınızın içten, olduğu anlamak için sevinçlerinizi, üzüntülerinizi,kızgınlıklarınızı, şikayetlerinizi, sevginizi arkadaşınıza o an ifade edebiliyor olmak çok önemlidir.İçinizden ne geliyorsa o an arkadaşınızla paylaşmak arkadaşlığınızın önemini daha iyi anlatır.
Arkadaşlığın en önemli en özel ve en keyifli yanlarından biri de sırlarınızı paylaşmaktır. Tabii bunun için öncelikle karşılıklı güven gerekir. Sırlarınızı anlattığınız arkadaşınızın sizin anlattıklarınızı başkalarıyla paylaşmıyor olduğundan emin olmanız gerekir. Sizin ona verdiğiniz sırları dedikodu malzemesi yaparak veya ileride yüzünüze vurmak suretiyle laf birikimi yaparak birinin yanına sizi küçültecek şekilde anlatmayacağından emin olmanız gerekir.
Arkadaşlıkta en önemli etken dürüstlüktür.inançtır,güzel ahlaktır ve güzel karakterdir.

Fakat değerli okurlar,şimdi diyeceksinizki nerde öyle arkadaşlıklar.

Sevgili okurlar,yazımın sonunda aklıma bir şey geldi hani birisinin hakkında onu tanımadan bilmeden atıp tutmak dedikodu yapmak ve onun iyiliği veya kötülüğünden bahsetmek veya yalancı şahitlik yapmak varya,işte onunla ilgili bir tanıma ölçüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Adamın biri Hz Ömer’in yanında bir hususta şahitlikte bulunmuş,Hz Ömer adama ben seni tanımıyorum! Git seni tanıyan birini getir demiş.Orada bulunan şahıslardan birisi, ben onu tanıyorum,ben onu tanıyorum diye seslenmiş,Hz Ömer,peki sen nasıl bilirsin bu adamı demiş.adam cevap vermiş.Emin ve adil bilirim demiş.Hz Ömer tekrar sormuş,gecesini gündüzünü bildiğin yakın bir dosttun veya komşunmudur bu adam?..Adam,hayır demiş,alışveriş yaptığın birisimidir bu adam?adam yine  hayır demiş.Hz Ömer,tekrar sormuş,Bu adamla, ahlakının iyi ve güzel olduğunu veya çirkin olduğunu anlamak için arkadaşlık yapıp onu tanıma imkanı bulmak için bir yolculuk yaptınmı? Demiş,Adam yine hayır demiş.Bunun üzerine Hz Ömer,”sen onu tanımıyorsun”demiş.Sonra’da adama dönerek”Git,seni tanıyan birisini getir”demiş.Demekki sevgili okurlar kimseyi tanıyıp tanımadan onun hakkında yorum yapmamak lazım,dedikodu yapmamak lazım,demekki arkadaşlıkların güzel olması için arkadaşınızı iyi seçebilmeniz için onunla ya yolculuk yapacaksınız yada oturup bir yemek yiyeceksiniz.Güzel arkadaşlıların ve dostlukların artması dileklerimle.Allah’a emanet olnuz,saygı ve sevgilerimle.

 

Sami ASLAN.Şir Yazar

Yorum Ekle

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz