İMAM-HATİP OKULUNUN AÇILIŞ ÖYKÜSÜ

Ben 1975 yılında Taşova Adalet Partisi ilçe başkanı idim.
O zmanın müftüsü Emir Arpakuş bir gün yanıma gelerek Taşova’ya İmam Hatip Okulu açacağız. Her partiden bir kişi alarak Ankara’ya gitmek istiyorum dedi. Bunun üzerine o zaman Adalet Partisinden Belediye Başkanı olan Süleyman Bursalı’yı görevlendirdik, diğer partilerden de aldığı kişilerle birlikte Ankara’ya gitti.
Ankara’ya vardıklarında Süleyman Bursalı dışındaki kişiler kaybolmuşlar. Emir Arpakuş Süleyman Bursalı ile bir süre çalışma yaptıktan sonra ondan da ayrılmış, O sırada Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi ile koalisyon halinde idi.
Müftü Emir Arpakuş Süleyman Bursalı’dan da ayrıldıktan sonra o zaman Milil Selamet Partisinden Devlet Bakanı olan zatın yanına gitmiş. Onlara İmam Hatip Okulu açmak istediklerini söylemiş. Onlar da kendisine “ Adalet Partisi içerisinde bir arkadaşın yok mu” diye sorduklarında Emir Arpakuş “ Adalet Partisi başkanı arkadaşım “ diyor. Bunun üzerine orada bulunanlar “ Kardeşim sen uğraşma bu işi arkadaşına bırak o yapar” diyorlar.
Bundan sonra Emir Arpakuş Taşova’ya dönüyor.
Müftü Emir Arpakuş bir gün yanıma geldi. “ Arkadaş Taşova’ya İmam Hatip okulunu açtıracaksın. Açtırırsan sevabı sana, açtıramaz isen vebali sana “ dedi. Bunun üzerine “Hocam siz kenara çekilin, biz bu işi yaparız “ dedim.
Bundan sonra durumu Adalet Partisi ilçe Yönetim kuruluna getirdim Ve okulun açılmasına karar verdik. Ankara’ya gitmemiz gerekiyordu. O gün ki yönetim kurulundan ben İlçe başkanı Nail Eren, Yönetim kurulu üyeleri, Ali Sayın, Cemal Kemaloğlu Emin Üstün ve Fahri Peker’i aldım. Arkadaşların her birisi kendi masraflarını yapacaklardı. Uluköy‘den merhum Faruk Canlı’nın otomobili ile Ankara’ya gittik.
Ankara’da o zamanki Adalet Partisi Senatörü Macit Zeren’i bulduk. Birlikte Adalet Partisi Genel Merkezine gittik. Orada Adalet Partisi Genel Başkan yardımcısı İhsan Ataöv ile görüştük. İhsan Ataöv bize “ Patron Cuma namazına Meclis Mescidine gelir.Orada onunla görüşebilirsiniz” dedi.
Bunun üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisine giderek orada bulunan Mescit önündeki masa etrafına oturduk. Sayın Süleyman Demirel bizi görünce doğru yanımıza geldi. Macit Zeren dileğimizi söyledi. O da “ Cuma namazından sonra Meclisteki odama gelin görüşelim “ dedi.
Cuma namazından sonra Sayın Demirel’in Meclisteki odasına giderek Taşova’da bir İmam Hatip Okulu açtırmak istediğimizi bildirdik. Demirel memnun oldu. Okulun açılacağı binayı biliyorum. Kemal Vehbi Gül Kaymakamdı. Bir gece vakti temelini atmıştık dedi.
Bize hitaben “ Siz Taşova’ya gidin. İnşallah dileğinizi yerine getiririz “ diyerek bizi yolcu etti.
O Cuma günü Müftü Emir Arpakuş da camide bizim İmam Hatip Okulunu açtırmak için Ankara ya gittiğimizi ve Taşova ya İmam Hatip Okulu açılacağını müjdelemiş.
İşte Taşova İmam Hatip Okulunun açılma serüveni böyledir.
Okulun açılmasından sonra da bazı müsbet gelişmeler oldu. Fakat bunlar Okulun açılması ile ilgili olmadığından burada zikretmeye gerek görmüyorum.
Saygılarımla.

Avukat Nail EREN

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.