İLÇEMİZİN BİLİNMEYEN TARİHİ: İBRET ALINACAK BİR DERNEK

Umut PELİTLİ

Taşova, 1944 yılında çiçeği burnunda yeni kurulmuş küçük bir ilçe. 60 hanelik Yemişenbükü köyünde 350 nüfus yaşıyor.  İlçede banka şubesi yok, Tekel, Pancar dairesi, sağlık ocağı ve resmi kurumların bir çoğu yok .İlçe eşrafından 11 gönüllü insan bir araya gelerek ilçemiz tarihine bir not düşüyorlar. Taşova’nın ilk derneğini 19 Aralık 1945 tarihinde “TAŞOVA’YI GÜZELLEŞTİRMEĞE YARDIM DERNEĞİ” adı altında kuruyorlar.

Dernek tüzüğünün 3. maddesinde yer alan Derneğin amacı adeta bir manifesto gibi. Günümüz derneklerine kapak olacak mesajlar taşıyor. Derneğin amacı aynen şöyle: “Taşova’nın güzelleştirilmesine ; kasabanın ağaçlandırılmasına. Belediyenin imar işlerine, su işlerine, köy okullarının yapılmasına, bataklıkların kurutulmasına, tarihi abidelerin korunmasına yardımdır.”

Derneğin kurucular kurulunda Başkan olarak Hacıbey köyünden Cavit Sümer yer alırken, Sümer, aynı zamanda çarşıdaki dükkanını derneğin idare merkezi olarak tahsis etmiş. Diğer kurucular ise; Mustafa Caba Ziya Caba ve Ali  Üstün Dereli köyünden, Recep Özdemir Güvendik, eski Taşova Belediye başkanlarından Kamil Ünal Şahinler, Nuri Üstün Arpaderesi, Ahmet Korkmaz Yemişenbükü, Hüseyin Altun, Mahir Uysal Çılkıdır köyünden.

Bu vesile ile Rahmet-i Rahmana kavuşan bu büyüklerimizi saygı ile anıyoruz.

tas-guz-3 tas-guz-2 tas-guz

Yorum Ekle

CEVAPLA

Yorumunuzu giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.