İLÇEMİZDE TELEVİZYON ve RADYO’nun TARİHÇESİ

Ahmet Günaydın

İtalyan kaşif  Guglielmo Marconi radyonun babası olarak kabul edilir. Bilim adamı İngiliz  James Maxwell 1865 yılında elektronik olarak üretilen radyo dalgalarının yayılma teorisini kurmuş ve Alman fizikçisi Heinrich Hertz, 1888 yılında Maxwell’in teorisini pratik olarak gerçekleştirerek bu konuda öncülük etmişlerdir. Marconi ile birlikte 1898 yılında ilk radyo resmen doğmuş oldu. İlk kullanımı gemiden sahile haberleşme içindi. 1923 yılında yüksek frekans radyo dalgalarının iyonsfer’e çarparak dünyaya döndüğü ispatlanınca radyo, deniz aşırı haberleşme de dahil olmak üzere hızla yaygınlaştı.

Ülkemizde ilk radyo yayını 1927 yılında başlarken, ilçemizde 1950’li yılların ortalarında zengin ve memurların evlerinde dinlenilebiliyordu. 1960’lı yıllarda yaygınlaşarak radyo yayınları köylerimizde de dinlenmeye başladı. 1990’da özel TV ve radyoların yayınına izin verilmesi ile her türlü yeniliğe açık olan ilçemizde 1992 yılında Hasan Aykan caddesinde ilk özel radyomuz Seyit Ali Kara tarafından yayına geçirildi. Sonrasında Cesarettin Tuzla, Ahmet Önder, Mehmet Korkmaz,  Hasan Öztürk ve 10 Şubat 1995 günü İsmail Altun ile Zeki Kop Klas FM isimli radyoyu kurdular. Reklam geliri ile yaşayan müzik ağırlıklı radyolar ilçenin muhtelif yerlerinde tutulan bürolarda ücretli istek parçalar ile 1990’lı yılların sonlarına kadar ayakta kalabildi. Küçük de olsa bir istihdam alanı oluşturan radyolarımızda bir çok bay ve bayan gençlerimiz iş sahibi olduysa da, içlerinde diksiyon, mikrofonik bir ses ve mükemmel   İstanbul Türkçesi ile DJ Kibar Celal iz bırakan isim olarak hafızalara kazındı.

1952 yılında ülkemizde başlayan televizyon yayınları 1952 yılında başlamış ve vatandaş-devlet işbirliği ile ilçemizde 23 Nisan 1975 yılında Herizdağa kurulan verici ile ilçe halkı TV yayınlarını izlemeye başladı. TRT yayınları kademeli olarak zamanla köy, kasaba ve mezralarımıza kadar ulaştı.

1990 yılında ilk özel televizyon olarak kurulan Star 1 televizyonu  16 Mayıs 1991 günü vatandaş-belediye işbirliği ile ilçemizde izlenmeye başlandı. İlçemizin ilk ve tek televizyonu olan Taşova Televizyonu (TTV)  ise Cesarettin Tuzla’nın büyük gayretleri ile Ocak 1994’de kuruldu. Tuzla, aynı yıl Taşova’nın 50. kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde Lise bahçesinde TRT Sanatçısı Gülşen Kutlu konserini tüm imkansızlıklara rağmen canlı olarak seyrettirerek ilçemizde Teknolojik bir devrim yapmıştı.

8 Nisan 1995 yılında Taşova Televizyon ve Radyoculuk Anonim Şirketi olarak Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’den lisans alarak ülkemizdeki yasal yayın yapan 220 televizyon arasına girmeyi başarmıştır. Ne yazık ki, maddi imkansızlıklar nedeni ile Taşova TV yayınlarını 2003 yılında sona erdirmek zorunda kaldı.

Bir süre birlikte görev yaptığımız Taşova TV’de görev yapan Ertuğrul Darıcı, Cemil Konyar, Oğuz İlyas Kaplan, Nilüfer,  Belgin, Eylem ,  Meltem, Sündüz, Serkan Aydın, Uğur Kılınç ve ismini unuttuğum diğer personeli saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

 

img_7860

img_7861

img_4260

Yorum Ekle