GÜNEŞLE ARAMIZA GİRiYORLAR…

Yıl 1962, mahal; o an itibarı ile ilçemiz Yeşilırmak ve Yemişen mahallesinden oluşuyor ve iki mahalleyi ayıran eski adı ile Belediye caddesi 2008’den sonraki yeni adı ile Hükümet caddesi. Fotoğrafın çekildiği nokta, aynı zamanda Aytaç caddesi ile Okullar caddesinin kesiştiği kavşak.

Faravga tepesi eteklerindeki üçgen biçimindeki bağın bulunduğu yer ise Altındağ sitesi. Sağ taraftaki köşeden Cengiz Topel caddesine kadar olan iki parsel merhum kireçci Ali Çakar ve merhum kireççi Basri Özdemir’e ait. Sağ köşedeki mekan ise merhum hancı Ali Üstün’ün. Fotoğraftakiler, dönemin tek ortaokulu olan Taşova Ortaokulu’nun kız öğrencileri. Soldaki (muhtemelen devlet memuru) evine gidiyor, yaşıyor mu yaşamıyor mu bilinmez?

Arka plana baktığımızda Taşova sanki daha canlı ve kalabalık. Yazıyı  hazırlarken Arif Özgülüş’ten ”Dilşad olacak diye kaç yıl avuttu felek” şarkısını dinliyorum. Dilşad:  ‘gönül huzuru’ demek. Sanki o yıllar gönül huzurumuz daha çokmuş gibi.

24 Mart 2016 ilçemizin pazarı olan Perşembe günü çektiğimiz yeni fotoğrafta, hafta olmasına rağmen aynı kalabalık yok. En bariz fark; yol kenarındaki araçların çokluğu. 1960’lı yıllarda trafiğe kayıtlı motorlu araç sayısı 70 civarında, oysa şimdi Samsun caddesi ile Tepe mahallesi merdivenleri arasında oluşan Hükümet Caddesinin tamamında an itibarı ile en az 70 araç park halinde duruyor.

Bir diğer önemli fark ise, güneşle aramıza kara kedi gibi giren 3-4 katlı estetikten yoksun apartmanlar. Yoruldum, diğer onlarca farkı da siz bulun..

(Fotoğrafı bize gönderen merhum Ahmet Özden ağabeyimi rahmetle anarken, bu yazıyı yazmama vesile olan Başyazarımız Naci Konyar ağabeyime teşekkür ediyorum. Şahadetinin 7. yıl dönümünde büyük lider Muhsin Yazıcıoğlu özlem ve rahmetle anıyorum.)

Ahmet Günaydın

belediyecaddesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_5190

Yorum Ekle